Reklama

Forum Ekonomiczne 2020. Minister rozwoju: Pieniądze dla Polski z Unii mogą zacząć pracować w gospodarce nawet już w I kw. 2021 r.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała w Karpaczu, że pieniądze, które Polska ma otrzymać z UE, będą mogły zacząć pracować w gospodarce nawet już w I kw. 2021 r.

Dodała, że w najbliższych tygodniach MR chce rozpocząć konsultacje publiczne w sprawie projektów, na które środki mają być wydatkowane.

Reklama

- Niezwykle istotnym elementem z naszej perspektywy jest jak najszybsze uruchomienie ponad 160 mld euro, które mogą trafić do Polski już w przyszłym roku. (...) Ponad połowa z nich to bezpośrednie dotacje, a reszta uprzywilejowane pożyczki. One będą mogły zacząć pracować w gospodarce już nawet w I kw. przyszłego roku. Aby to stało się możliwe, musimy zakończyć pracę nad Krajowym Planem Odbudowy - powiedziała Emilewicz podczas briefingu na Forum Ekonomicznym.

- Chcielibyśmy w ciągu najbliższych tygodni rozpocząć publiczne konsultacje, abyśmy wszyscy, aby strona ta, która jest beneficjantem, każdy z nas, mógł się wypowiedzieć na temat tego, w jaki sposób te środki inwestować, a przede wszystkim - przedsiębiorcy i przedstawiciele biznesu - dodała.

Porozumienie budżetowe UE zakłada, że wartość całego budżetu Unii na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro, a fundusz odbudowy o wartości 750 mld euro będzie składał się z: 390 mld euro w formie grantów, a 360 mld euro w formie pożyczek.

W ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy Polska otrzyma około 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze


Dowiedz się więcej na temat: Forum Ekonomiczne 2020
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »