Reklama

Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Na PPK zyskają największe polskie firmy?

Kto najbardziej skorzysta na zmianach w systemie emerytalnym? Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zyskała akceptację Senatu. To pracodawcy będą decydować, dokąd trafią składki przyszłych emerytów, mogą więc trafić do państwowych funduszy, które będą wspierać rządowe inwestycje.

Wprowadzenie PPK oznacza, że składki będą wpłacane przez pracowników i ich pracodawców. Jednak to pracodawcy będą decydować, do jakich funduszy inwestycyjnych trafi kilka miliardów złotych. To jest istotne różnica w porównaniu do OFE. Wśród największych polskich firm są spółki, w których państwo jest największym współwłaścicielem. Co wybiorą? Państwowe czy prywatne fundusze? Jeżeli państwowe, to będzie to powiązane z rządowymi inwestycjami, a od ich opłacalności będą zależne emerytury.

Reklama

Powstaną nowe fundusze inwestycyjne, ale nadal istnieją OFE, choć zmarginalizowane. Dlaczego powstają PPK? Opinie ekspertów są różne.

- Nadal istnieją OFE, to po co tworzyć nowe fundusze inwestycyjne? Po to, aby wydawać nowe koncesje i decydować o obsadach personalnych tych funduszy - twierdzi w rozmowie z MarketNews24 dr Andrzej S. Bratkowski, były wiceprezes NBP i byłych członek RPP.

Do PPK najszybciej muszą zapisywać się największe polskie firmy. Mniejsze w kolejnych etapach.

- Wprowadzenie PPK uważam za niepotrzebne, to ukryta forma przejmowania przez państwo kontroli nad firmami - ocenia A. S. Bratkowski.

Dowiedz się więcej na temat: oszczędzanie na emeryturę | PPK | reforma emerytalna
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »