Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Podsumowanie miesiąca PPK. Aktywa minimalnie spadły

Czerwiec nie był dobrym miesiącem dla inwestorów. Widać to po wynikach PPK i funduszach zdefiniowanej daty. Z tych zaprogramowanych dla odchodzących na emeryturę w latach 2025-2060 na minusie były wszystkie, a rekordziści stracili niemal 10 proc.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Bessa uderza w wyniki PPK

O ile po maju oszczędzający na emeryturę w PPK mogli być w niezłych nastrojach, to czerwiec znów zaskoczył negatywnie.

 W efekcie aktywa funduszy PPK po raz drugi w ich krótkiej historii spadły (pierwszy raz był w kwietniu br.).

 Tym razem jednak ubytek był dużo mniejszy (dokładnie 71 razy) i wyniósł 3 mln złotych. Łącznie aktywa wynoszą niemal 9 miliardów złotych, a tylko w I półroczu obecnego roku wzrosły o 1,3 mld zł.

Reklama

Aktywa PPK - czerwiec 2022

Rosnące obawy o recesję

Jest to wypadkową sytuacji na rynkach. Rosnące obawy o recesję w globalnej gospodarce i jastrzębie wypowiedzi bankierów centralnych, zwłaszcza szefa Fedu Jerome'a Powella spowodowały ucieczkę z rynków.

Sygnałem do wyprzedaży okazały się dane o inflacji zza oceanu za maj, które były wprawdzie niewiele gorsze od prognoz (8,6 proc. zamiast 8,3 proc.), ale wyraźnie pokazały, że kierunek w dół nie jest jeszcze przesądzony.

W odpowiedzi Fed podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych, co nie zdarzyło się od 28 lat. Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich natychmiast powędrowały w górę do 3,5 proc. Nastroje konsumentów i przedsiębiorców jeszcze się pogorszyły, zaczęły też tanieć surowce, które we wcześniejszych miesiącach roku dawały zarobić.

W Polsce rentowności obligacji 10-letnich przebiły granicę 8 proc. Wprawdzie w drugiej połowie miesiąca presja lekko zelżała i nastąpiło cofnięcie, cały miesiąc jednak zamknął się na minusie.

W efekcie amerykański S&P 500 stracił 8,4 proc., Nasdaq Composite - 8,7 proc., a EuroStoxx50 poszedł w dół o 8,9 proc. Warszawska giełda poradziła sobie tym razem nieznacznie lepiej. WIG 20 cofnął się o 8 proc., zaś indeks szerokiego rynku WIG o 6,7 proc. Indeks polskich obligacji TBSP też stracił, ale niecały procent.

Fundusze zdefiniowanej daty

Nic dziwnego, że i PPK miały w czerwcu ujemne wyniki. Średnio ponad cztery procent straty poniosły fundusze z datami 2045-2060, w których można inwestować w więcej akcji, nieco lepiej zachowały się fundusze przeznaczone dla starszych roczników, w których przeważają obligacje.

Nie liczymy tu funduszy z datą 2065, bo one zaczęły funkcjonować kilka miesięcy temu i mają niewielkie aktywa, ani funduszu Pekao 2020, który może mieć tylko instrumenty pieniężne i dłużne.

Ten ostatni był na minimalnym plusie 0,10 proc., podobnie jak jeden z funduszy 2065 (Generali Horyzont 2065), który zyskał 0,42 proc.. Jest w nim jednak tylko 73,5 tys. złotych.


Wyniki PPK w czerwcu 2022

W pozostałych grupach najlepiej w czerwcu poradziły sobie Millennium Emerytura 2025 i BNP Paribas PPK 2025, które zanotowały odpowiednio -0,90 proc. i -0,92 proc.. Są to fundusze właściwe dla osób urodzonych przed 1967 rokiem. Mogą one do końca 2024 roku inwestować w instrumenty udziałowe od 10 proc.-30 proc. aktywów, a od 2025 r. już tylko 0 proc.-15 proc.

Po przeciwnej stronie znajduje się kilka funduszy, których straty podeszły w czerwcu pod 10 proc. Wszystkie należą do jednego TFI - Allianz, który od 2 lipca formalnie przejął fundusze Avivy. W naszym zestawieniu ich fundusze są już potraktowane łącznie pod nazwą Allianz. Także na przykładzie tego towarzystwa widać, że wyniki w grupach 2045-2060 są słabsze od tych z wcześniejszymi datami.

Połączenie tych dwóch TFI było dużym wydarzeniem na rynku i wyniosło Allianz na czwarte miejsce pod względem aktywów PPK (jeszcze miesiąc temu Aviva była na piątym miejscu, a Allianz na ósmym). Stąd skokowy wzrost aktywów i udziałów w rynku, co widać w poniższej tabeli.


Aktywa PPK tabela czerwiec 2022

Fuzja Allianza i Avivy nie była jedynym przejawem konsolidacji rynku. W czerwcu rezygnację z prowadzenia funduszy zdefiniowanej daty ogłosiło najmniejsze z nich BPS TFI. Aktywa zgromadzone w BPS Emerytura PPK wprawdzie wzrosły w czerwcu, i to najmocniej ze wszystkich graczy, ale i tak był to podmiot o najniższym udziale w rynku (0,1 proc.) pod względem aktywów, co utrudniało dostęp do niektórych inwestycji i podnosiło koszty działalności. Zarządzanie funduszami BPS Emerytura PPK przejmie PFR TFI. Cały proces przenoszenia funduszy potrwa jeszcze kilka miesięcy, dlatego na razie BPS w naszym zestawieniu występuje osobno.

Nie zmieniła się czołówka tabeli: największymi graczami są PKO TFI, TFI PZU i Nationale-Nederlanden PTE, które zarządzają niemal dwiema trzecimi aktywów PPK na całym rynku (62,9 proc.).
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Magdalena Weiss, Analizy.pl

Analizy OnLine
Dowiedz się więcej na temat: PPK | emerytura z PPK | fundusze emerytalne | sposoby oszczędzania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »