Reklama

Pracownicze Plany Kapitałowe zastąpią OFE?

Rząd rezygnuje z OFE. Powodem PPK

To obawa o powodzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych sprawiła, że rząd wycofał się z pomysłu przejęcia naszych pieniędzy w Otwartych Funduszy Emerytalnych - ustalili dziennikarze RMF FM.

Reklama

Jak informowaliśmy wcześniej, gabinet Mateusza Morawieckiego chciał dokończyć likwidację OFE, przekazując 75 procent naszych pieniędzy na nasze prywatne konta. A pozostałe 25 procent zabierając do publicznej kasy. Teraz PiS zrezygnował z pomysłu przejmowania tych 25 procent.

Jak to się łączy z kwestią Pracowniczych Planów Kapitałowych? 1 lipca w Polsce wprowadzone zostaną Pracownicze Plany Kapitałowe. Od tego dnia będziemy mogli - z pomocą rządu - dobrowolnie dodatkowo odkładać na starość co najmniej 2 procent naszej pensji.

Wiele osób pyta jednak, czy to nie będzie powtórka z OFE, z których rząd PO-PSL zabrał połowę naszych pieniędzy. Żeby oddalić te obawy, PiS zrezygnował właśnie z ponawiania ruchu Platformy. Czyli nie będzie likwidował OFE, zabierając nam część pieniędzy. Całość ma zostać przekazana na nasze nowe prywatne konta emerytalne.

O tym, że rząd rezygnuje z zabieranie 25 procent pieniędzy z OFE pierwszy poranku napisał "Super Express". Potem potwierdziło to otoczenie Mateusza Morawieckiego.

Finalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale obecny bazowy scenariusz wygląda następująco: 100 proc. naszych pieniędzy z OFE zostanie przekazanych na nasze Indywidualne Konta Emerytalne albo Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. W efekcie te pieniądze staną się naszymi prywatnymi. Nie będziemy mogli ich oczywiście zabrać, ale będą one dziedziczone i opisane jako "prywatne".

Nie wszystkim w rządzie ten pomysł się podoba. Wielu polityków czuje pokusę, by je przejąć do budżetu, tak jak wcześniej zrobiła to Platforma.

Krzysztof Berenda

Więcej informacji ekonomicznych na RMF24.pl

Dowiedz się więcej na temat: pieniądze z OFE | RMF FM | PPK | OFE | wycofał się
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »