PGG zbuduje instalację do ekogroszku. Na razie podnosi ceny w sklepie

Pół miliona ton ekogroszku "Karlik 26+”. Tyle ma rocznie produkować instalacja, która powstanie w kopalni Piast-Ziemowit należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Budowa ma ruszyć ma na przełomie grudnia i stycznia, a produkcja ekogroszku rozpocznie się w 2024 roku.

  • "Karlik 26+" jest popularną odmianą ekogroszku wśród odbiorców. Polska Grupa Górnicza zbuduje instalację do jego produkcji w kopalni Piast-Ziemowit. 
  • Obecnie trwają prace projektowe przedsięwzięcia. Zdaniem ekspertów z Ruchu Ziemowit, powinny być one zakończone do grudnia 2022 roku. 
  • Jeśli terminy zostaną utrzymane, budowa instalacji ruszy na przełomie 2022 i 2023 roku. Ma potrwać kilkanaście miesięcy tak, by została oddana do użytku w pierwszej połowie 2024 roku. 

PGG wyprodukuje pół miliona ton rocznie ekogroszku więcej

Administracja kopalni informuje, że roczna produkcja "Karlika 26+"  wyniesie 500 tys. ton. Równocześnie w Ruchu Ziemowit powstanie możliwość tworzenia mieszanek miałów energetycznych. Ich roczna produkcja ma wynieść kilkaset tysięcy ton.

Reklama

 Projekt zakłada wykorzystanie wyłączonej z eksploatacji infrastruktury kopalnianej oraz pozyskanie nowych maszyn i urządzeń do wydajnego funkcjonowania systemu. Pozwoli to ograniczyć nakłady inwestycyjne niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

Jak tłumaczy Sławomir Brusik, główny inżynier, kierownik Działu Inwestycji i Przygotowania Produkcji kopalni Piast-Ziemowit, główne korzyści całego projektu to możliwość dostosowania produkcji do potencjalnych ograniczeń wynikających ze zmian legislacyjnych i potrzeb rynku. Również zwiększenie płynności odbioru węgla. - Istotnym jest również fakt, że dzięki tej inwestycji będzie można uniknąć kosztów związanych z transportem węgla z Ruchu Ziemowit do zakładu w Woli, gdzie aktualnie prowadzi się produkcję "Karlika" – argumentuje Brusik.

Instalacje ekogroszku w PGG. Trzy etapy inwestycji

W ramach projektu wybudowane zostaną hale suszenia i paczkowania wraz z placami magazynowymi i miejscem do rozładunku węgla.  Pierwszym etapem inwestycji będzie budowa punktu rozładunku węgla z wagonów wraz z systemem tworzenia mieszanek energetycznych. Następnym - budowa instalacji do produkcji ekogroszku o uziarnieniu 6-25 mm, a kolejnym - budowa układu konfekcjonowania paliw kwalifikowanych. Efektem końcowym przedsięwzięcia będzie produkcja “Karlika 26+”. Jego nabywcami są przede wszystkim odbiorcy indywidualni. 

Podwyżka cen węgla i ekogroszku w sklepie PGG

Na razie ceny węgla i ekogroszku w sklepie internetowym PGG idą w górę.

Średnio podwyżki wynoszą 20 procent i dotyczą węgla. Ekogroszek podrożał nawet o 40 proc. Za tonę "Karlika" luzem trzeba zapłacić 1220 złotych, a pakowanego - 1420 zł.   

Tak wynika z najnowszego cennika zamieszczonego na internetowej stronie PGG, o czym piszą Wydarzenia w Interii.

Ewa Wysocka 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »