Reklama

Sławomir Dudek, FOR: Polska w pułapce populizmu

Polski Ład to nie jest plan, ani dokument strategiczny. To raczej folder reklamowy. Wszyscy tymczasem spodziewali się strategii, która pokaże jak osiągnąć dobrobyt i dogonić Zachód. Ten dokument tego nie zawiera. Samo powtarzanie słowa rozwój - rozwojem nie jest - przekonuje Sławomir Dudek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

- Rozwarstwienie społeczeństw to problem dyskutowany na całym świecie. Chodzi jednak o wyrównywanie szans, a nie samych dochodów. Koalicja rządowa odkryła karty. Polski Ład nie wyrównuje szans, a na siłę przesuwa dochody od osób aktywnych do tych nieaktywnych - uważa ekspert FOR.

- Nawet lewicowi ekonomiści mówią, że ubóstwo dałoby się zlikwidować za kilkanaście procent tego programu. Zyskają emeryci i renciści, stracą osoby prowadzące działalność gospodarczą - z tego rozwoju nie będzie. Same podatki nic nie dają. Według różnych szacunków w ciągu kilku dekad ubędzie 6-8 mln pracujących Polaków, a wzrost PKB zwolni do niespełna 1 proc. Z czego będziemy finansować np. ochronę zdrowia? - pyta Dudek.

Reklama

 - Zwiększenie kwoty wolnej od podatku zwiększy aktywność zawodową, ale nie zapewni rozwoju. Rząd zakłada zwiększenie poziomu zatrudnienia do 80 proc. - nie wiadomo w jaki sposób, gdy Komisja Europejska przewiduje jego spadek - dodaje ekonomista FOR.

- Polska wpadła w pułapkę populizmu. Jest coraz więcej obietnic, rosną zadłużenie i inflacja. To już widać. Podatki używane są do antagonizowania ludzi, bogaci są przeciwstawiani biednym. Więcej niż próg podatkowy 120 tys. zł zarabia  2-3 proc. społeczeństwa. To za mało by sfinansować Polski Ład. Premier mówi że z jednoosobowej działalności gospodarczej uzyskać można 20 tys. złotych miesięcznie - to dotyczy pięciu promili wszystkich podatników! Takie uzasadnianie podwyżki podatków dla całej klasy średniej to ogromna manipulacja - podsumowuje Sławomir Dudek z FOR.

Wojciech Szeląg

Dowiedz się więcej na temat: Polski Ład | polska gospodarka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »