Reklama

​Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to "urlop" od kredytu hipotecznego, czyli możliwość zawieszenia jego spłaty. Mogą z nich skorzystać osoby, które wzięły kredyt złotowy na własny cel mieszkaniowy. Za zawieszenie spłat nie są doliczane dodatkowe odsetki. Wnioski trzeba złożyć przed terminem spłaty raty.

Wnioski o zawieszenie spłaty rat można składać od 29 lipca, przy czym wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia. Pospieszyć powinny się osoby, którym spłata rat przypada na początek miesiąca.

Wakacje kredytowe to nawet 8 miesięcy bez spłaty rat kredytowych: maksymalnie dwie raty w okresie 1 sierpnia - 30 września 2022 r., maksymalnie dwie raty w okresie 1 października - 31 grudnia 2022 r. i maksymalnie cztery raty w 2023 roku - po jednej racie w każdym z kwartałów.

Wakacje kredytowe. Kto może skorzystać?

Wakacje kredytowe przeznaczone są dla osób posiadających kredyty hipoteczne w złotych polskich, które zaciągnęły kredyt na własny cel mieszkaniowy. Obejmują one zarówno część kapitałową, jak i odsetki kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

Reklama

Jakie są warunki przyznania wakacji kredytowych?

Wniosek o wakacje kredytowe składa się w banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Można to zrobić w oddziale lub elektronicznie. Jak to wygląda w szczegółach?

  • Warunek 1. Kredyt złotowy

Z wakacji kredytowych może skorzystać kredytobiorca hipoteczny, który posiada kredyt w złotych.  Możliwości takiej nie mają natomiast osoby, które mają kredyty hipoteczne w innych walutach.

  • Warunek 2. Własny cel mieszkaniowy

Wakacje kredytowe dotyczą osób, które nabyły nieruchomość na własny cel mieszkaniowy, czyli po to, by w niej zamieszkać. Nie dotyczą natomiast osób, które nabywają mieszkania na wynajem, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak i prywatnie.

Wakacje kredytowe przysługują tylko na jeden kredyt - właśnie ten zaciągnięty na własny cel mieszkaniowy. Jeśli kredytobiorca ma kredyt na dwie nieruchomości na cele mieszkaniowe, to z wakacji kredytowych może skorzystać tylko w przypadku jednego wybranego kredytu.

Wakacje kredytowe przysługują również osobie, która zaciągnęła kredyt na budowę domu, a także na zakup samej ziemi na cele budowlane, pod warunkiem, że kredyt został zaciągnięty na własne cele mieszkaniowe.

  • Warunek 3. Termin zaciągnięcia i zakończenia kredytu

Wakacje kredytowe dotyczą kredytów zaciągniętych przed 1 lipca 2022 r., których termin spłaty kończy się co najmniej po upływie sześciu miesięcy od tej daty.

Jak zawnioskować o wakacje kredytowe?

Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego. Wniosek można złożyć w formie pisemnej lub elektronicznej, na formularzu lub bez niego, w zależności od tego, jakie funkcjonalności udostępni bank. W niektórych bankach można go złożyć także przez aplikację bankową.

Kiedy złożyć wniosek, żeby nie przepadł żaden miesiąc wakacji kredytowych?

Wnioski można składać od 29 lipca, bo tego dnia przepisy wchodzą w życie. Żeby skorzystać z wakacji kredytowych w danym miesiącu, trzeba złożyć wniosek przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej za ten miesiąc (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej). 

Uwaga! Niektóre banki deklarują, że możliwe będzie złożenie wniosku również w dniu spłaty raty, niektóre dopuszczają, że może to zrobić tego samego dnia, co płatność raty, ale do konkretnej godziny, ale są banki, w których wniosek trzeba złożyć najpóźniej dzień przed terminem płatności raty. Dlatego warto to sprawdzić, by nie stracić żadnego miesiąca wakacji kredytowych z powodu zbyt późnego złożenia wniosku.

Kredytobiorca sam decyduje, przez ile miesięcy chce korzystać z wakacji kredytowych. Bank potwierdzi przyjęcie wniosku w ciągu 21 dni od daty jego otrzymania. Wskaże przy tym okres, na który zawieszona została spłata kredytu, a także wysokość opłat, które trzeba uregulować z tytułu ubezpieczenia kredytu. Ważne! Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty. 

Ile to kosztuje? Wakacje kredytowe są bezpłatne, to znaczy, że zawieszona zostaje spłata zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W okresie zawieszenia bank nie może też pobierać żadnych opłat z wyjątkiem tych za ubezpieczenie umowy.

Co po zakończeniu wakacji? Okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie zostają przedłużone o czas zawieszenia spłaty kredytu.

Krześ

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »