Reklama

​Niektórzy klienci banków mają podwójne wakacje kredytowe

Posiadacze kredytów mieszkaniowych, którzy mają w umowach w bankiem wpisaną możliwość zawieszenia spłat, mogą skorzystać z "podwójnych" wakacji kredytowych. Może to dać nawet osiem miesięcy ustawowych wakacji plus sześć miesięcy wynikających z umowy. Niektóre banki nie wiedzą jeszcze, jak w tej sytuacji będą postępować.

29 lipca wchodzi w życie ustawa gwarantująca posiadaczom złotowych kredytów mieszkaniowych bezkosztowe zawieszenie spłaty rat, w tym roku czterech i w przyszłym kolejnych czterech. To gwarantuje ustawa. Jednocześnie posiadacze kredytów w niektórych bankach mają w umowach zagwarantowaną możliwość zawieszenia spłaty rat, choć w różnym wymiarze i na innych zasadach. 

Zapytaliśmy banki, czy można wykorzystać możliwość zawieszenia rat tuż po ustawowych wakacjach. To w niektórych wypadkach pomogłoby w dużym stopniu przeczekać okres wysokich stóp procentowych.

Reklama

W Pekao można, zgodnie z zapisami w umowach, wziąć jednorazowo nawet pół roku wakacji kredytowych. Kredytobiorca może skorzystać z opcji zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych raz na 5 lat, nie więcej niż dwa razy w ciągu całego okresu kredytowania, a każdorazowo okres zawieszenia spłat nie może być krótszy niż miesiąc i dłuższy niż sześć miesięcy.

To oznacza, że osoba, która wykorzystała ustawowe wakacje i zaraz po nich skorzystałaby w pełnym wymiarze z tych, które są w umowie, mogłaby zawiesić spłatę 14 rat. W ten sposób dużo łatwiej przeczekać okres wysokich stóp. Jednak bank jeszcze nie wie, jak będzie podchodził do wykorzystania tej możliwości. - Jesteśmy w trakcie prac nad szczegółowymi procedurami przed wejściem w życie nowych przepisów. Informacja dla naszych klientów będzie na bieżąco aktualizowana - odpowiedział nam Departament Komunikacji Pekao.

Można wydłużyć wakacje kredytowe

Z kolei klienci PKO BP mają zapisy w umowie kredytowej, które pozwalają na zawieszenie spłaty jednej raty w ciągu każdego roku kalendarzowego. Będzie można z tej opcji skorzystać dodatkowo, nawet od razu.

- Z ustawowych wakacji kredytowych można korzystać niezależnie od zawieszenia spłaty raty wynikającej z umowy kredytowej. Umowne wakacje kredytowe można wykorzystać przed lub po skorzystaniu z ustawowych wakacji kredytowych - raz w roku. Jeżeli klient złożył już wniosek o umowne zawieszenie spłaty raty, a ostatecznie chciałby skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych - bank anuluje wniosek o umowne wakacje kredytowe. W ten sposób klient będzie mógł skorzystać z tej opcji, gdy skończy się okres ustawowego zawieszenia - tłumaczy Interii Małgorzata Witkowska biura prasowego PKO BP.

Wakacje kredytowe pozwolą wielu kredytobiorcom przetrwać trudny okres, kiedy raty będą bardzo wysokie. Już same wakacje ustawowe przyniosą ogromną ulgę budżetom domowym. Wprawdzie w niektórych przypadkach raty stosunkowo niedawno udzielonych kredytów wzrosły nawet dwukrotnie, ale możliwość zawieszenia spłaty i odłożenia jej na przyszłość sprawia, że łączne wydatki na obsługę kredytów w tym roku będą w niektórych przypadkach nawet niższe niż w sytuacji, gdyby stopy procentowe nie wzrosły. Tym samym efekt wzrostu rat dla "portfeli domowych" zostanie w dużym stopniu zneutralizowany. Dla niektórych będzie to więc szansa, aby powiększyć kwotę oszczędności na czarną godzinę lub nadpłacić kredyt i tym samym obniżyć jego koszt.

Monika Krześniak-Sajewicz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »