Reklama

Baseny otwarte na Dzień Dziecka

Otwarcia basenów można spodziewać się 1 czerwca. Datę ujawniła Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w pływaniu, ekspert resortu sportu w sprawie bezpieczeństwa basenów w czasie pandemii. Ministerstwo mówi o początku czerwca.

- Początek czerwca jest prawdopodobną datą otwarcia basenów - powiedział Interii rzecznik resortu sportu Filip Cieszkowski. Otwarcie pływalni odkrytych planowane jest na czwarty etap odmrażania gospodarki. Wtedy też ruszyć mają pływalnie zakryte, siłownie a także kluby i centra fitnessu. Resort informuje, że prowadzi konsultacje ze środowiskiem pływackim, między innymi z Otylią Jędrzejczak. A także z ministerstwami rozwoju i zdrowia oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.  

Reklama

Wiadomo, że wiele basenów jest już gotowych do przyjmowania gości. Na szybkie otwarcie są już przygotowane warszawskie pływalnie działające na odkrytym powietrzu. - Nie wiemy, kiedy będziemy mogli się otworzyć tak naprawdę i czy w ogóle, jednak jesteśmy w pełnej gotowości - zapewniła PAP pracownica sekretariatu Parku Kultury w Powsinie k. Warszawy. Na otwarcie jest gotowy stołeczny ośrodek Moczydło. A Ośrodek Sportu i Rekreacji Ochota na warszawskich Szczęśliwicach z wymianą wody w basenie czeka na oficjalną datę. - Do momentu, gdy nie będzie pewności, że możemy się otworzyć, jest to nieopłacalne - wyjaśniał Jacek Kubaczek, dyrektor ośrodka. 

Pierwszy etap odmrażania sportu rozpoczął się 20 kwietnia. Wtedy zniesiono zakaz przemieszczania się i pozwolono na bieganie, spacery i jazdę na rowerze. Ponownie otwarto też lasy i parki. Od 4 maja, zachowując zasady bezpieczeństwa, można korzystać ze stadionów sportowych, kortów i boisk szkolnych. Pozwolono na pływanie kajakiem, grę w golfa i jazdę na koniu. A od 18 maja otwarto sale i hale sportowe dla większej liczby trenujących.  

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

W niedziele, 3 maja, zakończył się pierwszy etap odmrażania. Pozwolono w nim na wchodzenie do lasów i parków a w sklepach na przebywanie więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem - pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach.  

II etap

Od poniedziałku, 4 maja do niedzieli 17 maja trwał II etap. Zgodnie z zapowiedziami rządu, zostały otwarte hotele (na razie co 10., straty miliard zł miesięcznie), hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Można wybrać się do muzeum i galerii (otwartych jest coraz więcej, ale wciąż nie wszystkie), wypożyczyć książkę w bibliotece, zrobić zakupy w sklepie budowlanym i meblarskim. Pracę rozpoczęły także galerie handlowe, mimo że miały ruszyć dopiero w III etapie. (ponad dwa tygodnie od otwarcia centra handlowe świecą pustkami). 

Potrzebujący pomocy mogą liczyć na rehabilitację, a od 6 maja - pracujący rodzice na pozostawienie dziecka w żłobku i przedszkolu. Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami, od 4 maja ruszyły też wypożyczalnie rowerów miejskich. 

III etap

Od poniedziałku (18 maja) ruszył III etap odmrażania. Pracę wznowiły wyczekiwane przez wielu salony fryzjerskie i kosmetyczne. Można pójść do baru, restauracji i kawiarni, usiąść w środku lokalu albo w ogródku - wszystko to zachowując wyjątkowe środki bezpieczeństwa.

Została wznowiona działalność kin plenerowych, ruszyły prace na planach filmowych, próby w teatrach, nagrania fonograficzne i audiowizualne. Na uczelniach można prowadzić zajęcia dydaktyczne dla studentów ostatniego roku i indywidualne - na uczelniach artystycznych. Wróciły też zajęcia kształcenia doktorantów i zajęć organizowane np. w laboratoriach i centrach symulacji medycznej.

Został zwiększony limit osób w miejscach kultu religijnego (1 osoba/10m2). Dzieci poniżej 13. roku życia mogą wychodzić z domu bez opiekuna. 

Od dzisiaj zostały otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie (max. 22 osoby i 4 trenerów) i wolno uprawiać sport na otwartej przestrzeni, (max. 14 osób i 2 trenerów). W obiektach zamkniętych, w zależności od powierzchni, może ćwiczyć od 12 do 32 osób.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie zajęć dydaktyczno-opiekuńczych w klasach 1-3 szkół podstawowych. 

 IV etap

Na początku czerwca, prawdopodobnie 1.06, rozpocznie się czwarty i ostatni etap odmrażania. Obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, basenów, salonów masażu i klubów fitnessu.

ew

Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | Polska