Reklama

​Koronawirus w Polsce. Krótki, drugi etap odmrażania gospodarki

Drugi etap odmrażania gospodarki potrwa krócej niż się spodziewano. Miał się rozpocząć w drugiej połowie maja, tymczasem - jak donoszą media - 18 maja ruszyć mają przypadające na trzeci etap rozmrażania centra handlowe.

Zgodnie z założeniami rządu, w drugim etapie zostaną odmrożone hotele, hostele, muzea i galerie sztuki, sklepy budowlane i biblioteki. Będzie to jednak powolny proces i nie wszystkie placówki zostaną od razu udostępnione kupującym i zwiedzającym. 

Do otwarcia szykują się już muzea i galerie. Minister kultury Piotr Gliński skierował w tym tygodniu do muzealników list, w którym potwierdził, że w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się znoszenie zakazów dla tych instytucji. Przypomniał w nim, że data wprowadzenia II etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego zależy od oceny bezpieczeństwa epidemiologicznego. “Nie można zatem również określić terminu otwarcia muzeów dla zwiedzających, tym bardziej że, biorąc pod uwagę zróżnicowanie wynikające z wielu aspektów (położenie siedziby i oddziałów, rodzaj zbiorów, działalności okołomuzealne, itp.), decydować o tym będą dyrektorzy instytucji, najlepiej znający ich specyfikę i potrafiący określić bezpieczne dla publiczności i zbiorów możliwości realizacji zadań statutowych" - wyjaśnia w liście Gliński. 

Reklama

  Resort kultury przygotował też wytyczne mające być wsparciem dla dyrekcji muzeów w procesie przygotowania placówek do ich ponownego otwarcia. Podzielił je na trzy fazy. Teraz trwa faza pierwsza, określona jako "przejście z pracy zdalnej do stacjonarnej". Drugą fazą będzie "realizacja działań muzealnych bez bezpośredniego kontaktu z publicznością". Podczas jej trwania minister kultury rekomenduje udostępnianie dla publiczności wyłącznie obszarów parkowych i ogrodowych. Trzecia faza - otwarcie wystaw muzealnych dla zwiedzających - ma być rozłożona w czasie. “Na początku na pewno konieczna będzie rezygnacja z oprowadzania grupowego, być może także wyłączenie z ekspozycji obiektów, którym mogłyby zaszkodzić działania dezynfekcyjne" - czytamy w rekomendacjach Ministerstwa Kultury. 

Na otwarcie czekają też hotele, pensjonaty i hostele. Jak informuje Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, 78,5 proc. placówek jest zamkniętych, a 2,8 proc. zostało zamienionych na izolatoria i hotele dla lekarzy. Z sondażu przeprowadzonego przez Izbę wynika, że 80 proc. hoteli zamierza ubiegać się o dofinansowanie dla swoich pracowników. A drugi liczy, że ruch turystyczny rozpocznie się w czerwcu.  

Rząd nie podał jeszcze daty wprowadzania drugiego etapu odmrażania gospodarki. Mimo to, można już określić, do kiedy on potrwa. Jak wczoraj nieoficjalnie poinformował dziennik Rzeczpospolita, pracownicy centrów handlowych otrzymali listy informujące o rozpoczęciu przez nich pracy 18 maja. 

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) informuje zaś, że dwa dni temu odbyła się wideokonferencja premiera Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami centrów handlowych. Uczestniczyli w niej też ministrowie: Łukasz Szumowski i Jadwiga Emilewicz. Tematem rozmowy było ponowne otwarcie galerii handlowych. Wkrótce po ich zamknięciu PRCH przekazała rządowi projekt rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa. A od ponad tygodnia trwają rozmowy dotyczące procedur bezpieczeństwa centrów.  

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- Nie wszystkie placówki będą mogły zostać otwarte równolegle, czekamy na wyznaczenie kolejnych etapów. Chcemy jak najszybciej wypracować protokoły działań aby zostały zatwierdzone przez rząd i mogły być przekazywane społeczeństwu - podkreśla Radosław Knap, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

I etap

Trwa pierwszy etap odmrażania. W Polsce znów można wchodzić do lasów i parków a w sklepach może przebywać więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Według zapowiedzi rządu, podczas drugiego etapu odmrażania gospodarki otwarte zostaną hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Będzie można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece i zrobić zakupy w sklepie budowlanym. 
Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, na rozpoczęcie tego etapu trzeba będzie poczekać do połowy maja. Nie ma co się spodziewać, że drugi etap luzowania ograniczeń zostanie wprowadzony od najbliższego poniedziałku - ustalili w rządzie dziennikarze RMF FM.  
Prawdopodobnie nastąpi to po majówce. Dopiero wtedy miałyby zostać otwarte hotele, schroniska i pensjonaty. Być może wcześniej ruszą wypożyczalnie rowerów. Czy tak się stanie, zależeć będzie od danych dotyczących zdrowotnych skutków pierwszego etapu poluzowania.  

III etap

Wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach. 

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 
ew
Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »