Borówka niczym piłeczka do ping-ponga. Historyczny rekord pobity

W Australii wyhodowano największą na świecie borówkę amerykańską. Owoc osiągnął wielkość ping-pongowej piłeczki i w tym tygodniu został uznany w Księdze Rekordów Guinessa za największy tego typu owoc na świecie.

Jak podaje BBC w Księdze Rekordów Guinessa znalazł się nowy wpis dotyczący największej na świecie borówki amerykańskiej. Owoc wyhodowany w australiskiej farmie osiągnął wielkość piłeczki do ping-ponga. Swoimi rozmiarami przekroczył dziesięciokrotnie wymairy średniej wielkości borówkę - ważył około 20,4 g i miał prawie 4 cm szerokości. Poprzedni rekord - 16,2 g - również został ustanowiony w Australii.

"Zdaliśmy sobie sprawę z tego, co odkryliśmy"

Gigantyczny owoc został zerwany w listopadzie i od tego czasu przechowywany w zamrażarce w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie rekordu. Należy do nowej odmiany Eterna, opracowanej przez famę Costa Group. Jej przedstawiciel, Brad Hocking zwrócił uwagę, że już w trakcie rozwoju owoców zauważył, że zbiory będą obiecujące, jednak doświadczył niemałego szoku, gdy zerwane jagody położył na wadze. Tym bardziej, że tego dnia zebrali powyżej 20 tego rozmiaru owoców, które pobiły poprzedni rekord.  

Reklama

- Dopiero kiedy umieściliśmy je na skali, zdaliśmy sobie sprawę z tego, co odkryliśmy - powiedział BBC.

Po 12 tygodniach od zerwania jagoda została uznana w Księdze Rekordów Guinessa za najcięższą udokumentowaną borówkę.

Przedstawiciel farmy nie zdecydował się na skosztowanie owocu. Hodowcy nadal głowią się, co z nim zrobić. Jednym z pomysłów jest odlew z żywicy i zachowanie go na pamiątkę poprzez powieszenie na ścianie. Jak jednak przyznają hodowcy, borówki tej odmiany są smaczne, "chrupkie i aromatyczne", a klienci chętniej kupują je jako przekąski niż składniki śniadań czy wypieków. 

Eksport polskiej borówki rośnie w siłę

Choć rekordy wielkości owoców padały w Australii, w przypadku borówek Polska także może pochwalić się sporymi sukcesami. Nasz kraj jest bowiem drugim krajem w UE, a szóstym na świecie pod względem eksportu. Prym w tej kwestii wiedzie na terenie europejskiej wspólnoty wiedzie Hiszpania. 

Z roku na rok popularność hodowli tych owoców w naszym kraju rośnie. Jak zwracał uwagę w ubiegłym roku Polski Instytut Ekonomiczny, aż "95,7 tys. ton borówki wysokiej dostarczyli polscy eksporterzy na rynki zagraniczne w latach 2013-2022". Największy wolumen polskiego eksportu trafiał do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

"W Polsce uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować. W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw. Skala wzrostu eksportu będzie jednak zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym, bowiem jego konsumpcja w Polsce i na świecie stale rośnie. Perspektywicznymi rynkami wydają się być kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe kraje europejskie." - zwracał uwagę PIE.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: borówka amerykańska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »