Coraz więcej krajowych bananów, mango i awokado we Włoszech to efekt zmian klimatycznych

Italia - zmiany klimatycznie sprawiły, że trzykrotnie wzrosły tam w ciągu ostatnich pięciu lat uprawy egzotycznych owoców, w tym mango i bananów. Jest też coraz więcej włoskich awokado, a nawet trzciny cukrowej.

Jak podkreślają eksperci, cytowani przez Ansę, uprawy owoców, które dotąd kojarzyły się wyłącznie z innymi kontynentami, zajmują obecnie 1200 hektarów w Apulii, Kalabrii i na Sycylii na południu kraju.

W Palermo rolnicy ze związku Coldiretti zorganizowali pierwszą wystawę produktów z tych upraw.

Na Sycylii uprawy awokado i mango, a także marakui znajdują się w rejonie Mesyny i na polach w pobliżu wulkanu Etna. Ale można tam znaleźć też tak niecodzienne owoce, jak występujący głównie w Meksyku czarny sapot i pigwica właściwa uprawiana w Ameryce Środkowej.

Apulia szczyci się już nie tylko pomidorami, których jest prawdziwym zagłębiem, ale także uprawami bananów, limonek, jagód goji. W tamtejszej gminie Castellaneta zasadzono 32 tysiące drzew awokado, a w krainie Salento jest ich około 100 tysięcy.

Z Kalabrii pochodzą orzechy makadamia, uprawiane głównie na Hawajach i w południowej Afryce. W tym regionie na czubku "włoskiego buta" uprawiana jest także trzcina cukrowa.

Z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut badań rynkowych Ixe wynika, że 70 procent Włochów szuka w sklepach i na targach egzotycznych do niedawna owoców, pochodzących z krajowych upraw. Tłumaczą to większą gwarancją świeżości oraz swoimi obawami o bezpieczeństwo produktów z importu.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami


PAP
Dowiedz się więcej na temat: ekologia biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »