Minister rolnictwa potwierdza: Zakaz importu zboża z Ukrainy przedłużony o kolejne miesiące

Komisja Europejska przedłuży do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - potwierdził minister rolnictwa Robert Telus. Zakaz wszedł w życie 2 maja i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

Zakaz swobodnego obrotu niektórymi produktami rolnymi z Ukrainy na terenie pięciu państw członkowskich UE będzie przedłużony. Tak wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej (PAP) - podała agencja w poniedziałek rano. PAP, powołując się na unijne źródło, wskazywała, że zakaz będzie przedłużony do połowy września.

Informację w poniedziałek potwierdził minister rolnictwa i rozwoju Robert Telus. 

Obrót zbożem z Ukrainy z ograniczeniami

Komisja Europejska pod koniec kwietnia osiągnęła porozumienie w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją. 2 maja Komisja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych dotyczących przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

Reklama

Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia jednostronnych środków dotyczących tych i wszelkich innych produktów pochodzących z Ukrainy. Tego samego dnia uchylone zostało rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 kwietnia 2023 r. w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych.

Na mocy porozumienia od 2 maja do 5 czerwca 2023 roku obowiązuje unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika pochodzącymi z Ukrainy w Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez terytoria tych pięciu państw.

Zakaz swobodnego obrotu tymi zbożami na terenie pięciu państw UE ma być przedłużony do połowy września.  

Minister potwierdza

Minister rolnictwa Robert Telus potwierdził, że otrzymał projekt rozporządzenia KE przedłużający zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września.

"Otrzymaliśmy z KE projekt nowego rozporządzenia ws. zakazu importu 4 produktów do krajów 5-tki. Termin obowiązywania zapisany w projekcie to 15 września br. Jest to projekt, ale mam nadzieję że wejdzie w życie od jutra" - napisał Telus na Twitterze.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: zboże | zboże z Ukrainy | pszenica | ukraińskie zboże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »