Nawet 200 tys. zł preferencyjnej pożyczki. Przedłużono nabór wniosków

Do 27 października br. można składać wnioski o pomoc z programu Premia dla młodych rolników. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedłużyło ten termin, który pierwotnie upływał 16 października. Dofinansowanie w kwocie do 200 tysięcy złotych może otrzymać osoba w wieku 18-40 lat.

Resort poinformował w poniedziałek, że na wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa do 27 października br. został przedłużony termin naboru wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji Premie dla młodych rolników.

Termin składania wniosków ponownie przedłużony

Wsparcie to jest finansowane z unijnych środków, z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Premia wynosi 200 tys. zł i jest wypłacana w dwóch ratach. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Jak informowała ARiMR 10 października br., wnioski o przyznanie wsparcia w ramach tego naboru można było składać od 30 sierpnia 2023 r., pierwotnie do 29 września 2023 r., ale termin został wydłużony do 16 października 2023 r.

Reklama

Zgodnie z komunikatem MRiRW, młody rolnik to osoba pełnoletnia, która w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma nie więcej niż 40 lat (nieukończone 41 lat) i po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym jako jedyny kierujący i która pracuje lub będzie pracowała w tym gospodarstwie.

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania?

Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym rozpoczyna się z dniem, gdy osoba ubiegająca się o przyznanie pomocy stała się właścicielem lub objęła w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. 

Zaznaczono jednak, że możliwe jest określenie późniejszej daty rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej, m.in. w oparciu o czynności lub zdarzenia świadczące faktycznym o prowadzeniu działalności rolniczej.

MRiRW poinformowało, że warunki otrzymania premii to: 

 • rozpoczęcie prowadzenia działalności rolniczej (w gospodarstwie rolnym) nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy przed dniem złożenia wniosku; 
 • rozpoczęcie, najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy, prowadzenia jako kierujący działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej wojewódzkiej lub krajowej (tej niższej) lub o wielkości ekonomicznej równej co najmniej 15 tys. euro; 
 • powierzchnia użytków rolnych tego gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna - 150 tys. euro;
 • powierzchnia użytków rolnych stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta lub małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej, lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od jednostek samorządu terytorialnego stanowi co najmniej 50 proc. odpowiedniej średniej (wojewódzkiej lub krajowej - tej niższej);
 •  przedłożenie biznesplanu;
 •  posiadanie odpowiednich kwalifikacji zawodowych lub zobowiązanie się do ich uzupełnienia.

Punktacja zdecyduje o przyznaniu dofinansowania

Kolejność przyznawania wsparcia uzależniona jest od liczby punktów zdobytych na etapie oceny wniosków. MRiRW wskazało, że zasady przyznawania punktów są następujące: 

 • powierzchnia UR w gospodarstwie w roku wyjściowym - do 3 pkt; 
 • kwalifikacje zawodowe lub umiejętności - do 4 pkt; 
 • różnica wieku pomiędzy przekazującym gospodarstwo w całości i na własność a młodym rolnikiem - do 5 pkt; 
 • przejmowanie gospodarstwa w całości - 4 pkt; 
 • uczestnictwo w systemach jakości - do 5 pkt; 
 • wielkość ekonomiczna gospodarstwa w roku wyjściowym - do 3 pkt; 
 • docelowe prowadzenie produkcji zwierzęcej - 2 pkt; 
 • dotychczasowa aktywność zawodowa wnioskodawcy - 1 pkt.

Podkreślono, iż pomoc nie może być przyznana, jeżeli wnioskodawca uzyskał mniej niż 7 punktów.

"Za przejmowanie gospodarstwa w całości i na własność przyznaje się 4 punkty. Przez przejmowanie gospodarstwa w całości i na własność rozumie się nabycie wszystkich użytków rolnych (UR) oraz zwierząt gospodarskich wchodzących w skład gospodarstwa przynajmniej jednej przekazującej osoby fizycznej, z tym że własnością osoby przekazującej lub w jej posiadaniu mogą pozostać UR o powierzchni nie większej niż 0,5 ha" - podsumowano. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi | rolnictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »