Ojciec rolnik na urlopie tacierzyńskim. Chętnych coraz więcej. Wystarczy spełnić jeden warunek
Rolnicy też mogą iść na płatny urlop tacierzyński. W ubiegłym roku z takiej możliwości skorzystało ponad 1200 osób - informuje portal strefaagro.pl. Jednym z warunków jest przynależność rolnika do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).
Ojcowie prowadzący gospodarstwa rolne i podlegający KRUS w kwietniu 2023 r. zyskali możliwość ubiegania się o specjalne świadczenie pieniężne, popularnie nazywane "urlopem tacierzyńskim". Mogą iść na urlop, by zająć się dzieckiem i formalnie wziąć zasiłek macierzyński przysługujący ojcu. W 2023 roku, kiedy nowe prawo weszło w życie, z możliwości tej skorzystało 686 rolników. Rok później było ich już 1207, z czego od maja do grudnia – 857.
Zasiłek macierzyński dla ojca wynosi 1000 zł miesięcznie - informuje strefaagro.pl. W przypadku, gdy okres wypłaty zasiłku obejmuje jedynie część miesiąca, wysokość świadczenia jest obliczana proporcjonalnie do liczby dni, za które ono przysługuje. Oznacza to, że jeśli zasiłek jest wypłacany na przykład przez 10 dni w miesiącu liczącym 30 dni, to przyznana wielkość świadczenia będzie stanowiła jedną trzecią pełnej miesięcznej kwoty.
Aby móc skorzystać z prawa do urlopu tacierzyńskiego konieczne jest spełnienie warunku, by matka dziecka posiadała uprawnienia do pobierania zasiłku macierzyńskiego. Wtedy zasiłek dla ojca będzie wypłacany jako bezpośrednia kontynuacja okresu, w którym matka otrzymywała to świadczenie.
Oznacza to, że tacierzyński nie jest niezależnym świadczeniem, lecz formą przekazania części niewykorzystanego zasiłku macierzyńskiego na rzecz ojca. Umożliwia mu to sprawowanie opieki nad dzieckiem w kolejnych tygodniach po narodzinach.
Ojcowie-rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą otrzymać zasiłek macierzyński gdy matka dziecka zdecyduje się przerwać pobieranie zasiłku macierzyńskiego. Może się to jednak stać nie wcześniej niż po wykorzystaniu minimum 14 tygodni tego świadczenia liczonych od dnia narodzin dziecka. W takim wypadku ojciec przejmuje pozostałą część zasiłku.
Tacierzyński przysługuje też rolnikowi w przypadku tragicznej śmierci matki dziecka. Mogą oni też przejąć opiekę nad nowo narodzonym, gdy matka porzuci dziecko.
KRUS zachęca rolników do korzystania z tego świadczenia. “Nie ma znaczenia, czy matka dziecka jest ubezpieczona w KRUS, czy w ZUS. Ojciec może przejść na taki urlop po zakończeniu opieki nad niemowlęciem przez jego mamę” – wyjaśnia Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS. Informuje, że jeśli kobieta jest ubezpieczona w ZUS, rolnik musi dostarczyć odpowiednie zaświadczenie, a gdy w KRUS – wówczas nic nie musi robić.
Prawo do zasiłku tacierzyńskiego przysługuje ojcu-rolnikowi nie tylko na opiekę nad dziećmi biologicznymi. Może z niego skorzystać również z tytułu przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego zostało wydane postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie. Z urlopu można skorzystać o ile dziecko nie ukończyło 14. roku życia.
Aby ojciec rolnik mógł otrzymać zasiłek macierzyński, musi złożyć wniosek nie później niż w ciągu 3 miesięcy od momentu, gdy matka przestała pobierać swoje świadczenie macierzyńskie. Dokument (KRUS SR-24B/04/2023) można pobrać ze strony internetowej KRUS a potem dostarczyć do właściwej jednostki organizacyjnej KRUS. Można to zrobić osobiście, wysłać pocztą, drogą elektroniczną poprzez platformę e-PUAP lub za pośrednictwem platformy eKRUS.
W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie, rolnik musi dostarczyć prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka rodzinie, o ile wcześniej nie zostało ono dostarczone do KRUS.