Preferencyjne pożyczki dla rolników w PKO BP. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Wicepremierzy Jacek Sasin i Henryk Kowalczyk oraz kierujący pracami zarządu PKO BP wiceprezes Paweł Gruza poinformowali na środowej konferencji prasowej o wprowadzeniu do oferty banku preferencyjnych pożyczek dla rolników. Bez dodatkowych zabezpieczeń będzie można uzyskać do 300 tys. zł na okres do pięciu lat.

- Kredyt będzie wspierać rozwój gospodarstw rolnych. To produkt, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników - mówił podczas konferencji Jacek Sasin. 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że wielu rolników mówiło o potrzebie dobrych linii kredytowych i gwarancji bankowych. 

- Taki stabilizator cen, gwarancje finansowe, czy dobre linie kredytowe, dostosowane do potrzeb rolnictwa, są niezwykle potrzebne - mówił Henryk Kowalczyk. 

Wicepremier dodał, PKO BP jako państwowy bank "jest w stanie pomóc tym rolnikom w trudnych czasach i zaproponować specyficzne warunki kredytowe dla rolnictwa". 

Reklama

- Specyficzne, dlatego, że i sprzedaż i ceny są sytuacją niepewną, dlatego też ważne jest, aby rolnicy mieli dostęp do tego typu kredytów - dodał. 

Sasin: 300 tys. kredytu bez zabezpieczeń

W środę rano wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział w "Kwadransie Politycznym" w TVP1, że bank PKO BP zaoferuje rolnikom kredyt w wysokości do 300 tysięcy zł na okres do 5 lat, bez żadnych zabezpieczeń i na dowolny cel, który będzie służył produkcji rolnej. 

- To może być zarówno zakup nawozów, materiału siewnego, sprzętu, wszystkiego tego, co jest potrzebne do prowadzenia gospodarstwa - mówił. 

Jacek Sasin podkreślił, że często problemem jest uzyskanie przez rolnika płynności finansowej. - Produkcja rolna ma tę swoją specyfikę, że te wpływy do kasy rolnika nie są stałe, tylko są cykliczne. Ta oferta finansowa ma dać pewien bufor właśnie posiadania takich wypłacalności przez cały okres, przez cały rok - zapewniał wicepremier. 

Maksymalna kwota pożyczki to 500 tys. zł

PKO Bank Polski poinformował o nowym produkcie we wtorkowej informacji prasowej zamieszczonej na stronie internetowej. 

"Rolnik może otrzymać pożyczkę do 300 tys. zł bez żadnych zabezpieczeń, nawet na 5 lat. W przypadku przedstawienia zabezpieczeń rzeczowych, kwota pożyczki może wzrosnąć do 500 tys. zł. Co ważne, istnieje możliwość indywidualnego dostosowania harmonogramu spłaty rat do specyfiki produkcji rolnej. Pożyczkę można otrzymać w prosty sposób, bez zbędnych formalności, a pieniądze przeznaczyć na dowolny cel (...) bez okazywania faktur" - przekazał bank.

Prezes PKO BP: Rolnictwo to sektor strategiczny

Paweł Gruza, wiceprezes PKO Banku Polskiego kierujący pracami zarządu, wskazał, że "rolnictwo to jeden ze strategicznych sektorów polskiej gospodarki, który zapewnia Polkom i Polakom bezpieczeństwo żywnościowe". 

"Wobec aktualnych wyzwań stojących przed rolnikami wynikających m.in. z rosnących kosztów produkcji, zmian klimatycznych i założeń Zielonego Ładu, naszym priorytetem staje się zapewnienie rolnikom szerokiego dostępu do finansowania inwestycji i bieżących potrzeb. Pozwoli to rolnikom na dalszy rozwój ich gospodarstw poprzez automatyzację i wprowadzanie nowoczesnych technologii" - stwierdził w komunikacie Paweł Gruza.

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | pożyczka | uprawy | Jacek Sasin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »