Rekompensaty dla rolników. Od lipca wchodzi w życie ważne prawo

Tego lata będzie można po raz pierwszy składać wnioski o rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR). Mogą na nie liczyć ci producenci rolni, którzy odstawili do skupu produkty, ale z powodu upadłości przedsiębiorstwa nie dostali za nie pieniędzy. Ustawa wchodzi w życie 1 lipca, a wnioski będzie można składać od 1 sierpnia.

Fundusz ma zabezpieczać rolników przed niewypłacalnością nie tylko skupów rolnych, ale też innych miejsc, do których sprzedają plony - chłodni, młynów, mleczarni, magazynów czy zakładów obróbki i przetwórstwa produktów rolnych. Wszystkie zostały zobowiązane do wpłacania od II kwartału 2024 r. pieniędzy na rzecz FOR. Do tego czasu fundusz będzie finansowany z budżetu państwa. W tym roku trafi na jego konto 50 mln zł, a w przyszłym - 100 mln zł. Funduszem będzie zarządzał Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Wielkość corocznych stawek uznaniowa

Odszkodowanie będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. “Wysokość rekompensaty będzie ustalana jako iloczyn procentowej stawki i kwoty wierzytelności netto za zbyte produkty rolne, za które producent rolny nie otrzymał zapłaty od podmiotu skupującego, który stał się niewypłacalny” - czytamy w ustawie. Wielkość stawek będzie określał minister rolnictwa. Dokument będzie publikowany co roku, do 31 maja. Decyzję o przyznaniu rekompensaty podejmować będzie dyrektor terenowego oddziału (KOWR). Postanowienia będą wydawane do 30 czerwca, a pieniądze wypłacane w terminie do 30 dni. 

Reklama

W normalnym trybie wniosek o odszkodowanie trzeba będzie składać do terenowego oddziału KOWR od 1 lutego do 31 marca roku następującego po tym, w którym ustalono niewypłacalność przedsiębiorstwa zalegającego z zapłatą. Zgodnie z ustawą, w 2023 roku z pomocy FOR będą mogli skorzystać rolnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedane produkty rolne w 2022 roku z powodu niewypłacalności firm. Wnioski o rekompensatę będą mogli składać w sierpniu. 

Pieniądze wyłącznie dla rolników

Jak zdecydowano w ustawie, za datę niewypłacalności uznaje się m.in. postanowienia sądu upadłościowego lub restrukturyzacyjnego o ogłoszeniu upadłości lub wszczęciu wtórnego postępowania upadłościowego. Jest nią też postanowienie sądu upadłościowego o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości oraz decyzja sądu restrukturyzacyjnego o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. Datą niewypłacalności jest również orzeczenie wydane przez sąd lub inny organ państwa członkowskiego UE lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) uprawniony do wszczęcia postępowania upadłościowego. Będzie też ona ogłoszona, kiedy firma zostanie wykreślona z CEIDG. 

Eksperci zwracają uwagę, że prawo do wypłat rekompensat otrzymają wyłącznie producenci rolni. Nie dotyczy ono przedsiębiorców niebędących rolnikami, np. pośredników, którzy często bywają poszkodowani. 

ew, sad24  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rekompensata | rolnicy | skup
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »