Rolnictwo. Do końca grudnia można składać wnioski o rekompensatę za klęski żywiołowe

Do 30 grudnia 2022 roku rolnicy mają czas, by starać się o pieniądze na tzw. "inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", czyli rekompensaty za klęski żywiołowe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) informuje, że do jej oddziałów wpłynęło 60 wniosków na łączną kwotę prawie 6 milionów złotych.

Na środki z ARiMR mogą liczyć dwie grupy rolników. Pierwsi to ci, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, np. suszy, przymrozków, gradu, huraganu, obsunięcia się ziemi, lawiny czy uderzenia pioruna. 

Wnioski może składać też druga grupa - hodowcy trzody chlewnej, którzy zostali poszkodowani w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF). Protokoły szkód będą sporządzone przez komisję powołaną przez wojewodę. 

Warunkiem 30-procentowe straty

Aby otrzymać pieniądze, trzeba udowodnić, że szkody w gospodarstwie - sprzęcie, uprawach rolnych lub w zwierzętach - powstały w roku składania wniosku lub w jednym z dwóch poprzednich lat. Straty muszą wynosić przynajmniej 30 proc. średniej produkcji rolnej liczonej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. Jeśli wniosek dotyczy ASF, o pomoc mogą starać się rolnicy, u których chore zwierzęta stanowiły co najmniej 30 proc. populacji trzody chlewnej.

Reklama

Wnioski można wysyłać pocztą lub składać osobiście. Dokumenty przyjmują biura powiatowe i oddziały regionalne ARiMR. Można je też złożyć online za pośrednictwem skrzynki Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).  

Pieniądze z PROW 2014-2020

ARiMR informuje, że pieniądze pochodzą z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Poziom dofinansowania przez agencję może pokryć do 80 proc. kosztów przeznaczonych na naprawę skutków klęski żywiołowej lub pomoru świń. W całym pięcioletnim okresie realizacji PROW 2014-2020 łączna wielkość wsparcia nie może przekroczyć kwoty 300 tys. zł. 

ARiMR jest największą agencją płatniczą w Unii Europejskiej. W 2021 roku wypłaciła ona polskiej wsi 25,8 mld zł pomocy finansowej. Do Agencji do tej pory wpłynęło 60 wniosków na wsparcie z powodu klęsk żywiołowych i pomoru świń na łączną kwotę 5,94 mln zł.

Ewa Wysocka 

Zobacz także:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »