Sojusz polskich i włoskich pszczół. Grupa Łysoń przejmuje SAF Natura
Polska Grupa Łysoń, lider w produkcji innowacyjnych rozwiązań dla pszczelarzy, przejęła włoską markę SAF Natura, która podobnie jak Polacy od lat produkuje urządzenia dla pszczelarzy, m.in. słynne we Włoszech miodarki. Polacy stawiają na ekspansję. Dzięki transakcji chcą bardziej zaistnieć na rynkach południowej Europy.
Łysoń to producent nowoczesnych urządzeń dla pszczelarzy oraz słynnych, kolorowych, styropianowych uli. Pierwsze powstały w latach 60. na zlecenie Regionalnego Zrzeszenia Pszczelarzy Apipol w Krakowie. Firma działa od połowy XX wieku. W tym czasie z rodzinnej manufaktury przeistoczyła się w największe przedsiębiorstwo pszczelarskie w Polsce.
Dziś Grupa Łysoń zajmuje się nie tylko produkcją uli styropianowych i sprzętu pszczelarskiego. Do jej działalności należy przetwórstwo naturalnych wyrobów pszczelich pochodzących głównie z Pasieki Łysoń, firmy powstałej w 2007 r. Grupa zajmuje się także promocją wiedzy o pszczołach, zdrowego stylu życia i ochroną środowiska.
Teraz częścią grupy jest SAF Natura - włoska firma słynąca z innowacyjnych produktów dla pszczelarzy. Łysoń i Włosi współpracują od 21 lat. Dzielą nie tylko pasję do apikultury, ale też do motoryzacji. Kiedy Riccardo Bianco, właściciel firmy, nie miał komu jej przekazać, akces do przejęcia SAF Natury zgłosili Polacy. Jak oficjalnie poinformowano, dzięki transakcji Włosi zachowają swoją markę i ich innowacyjne produkty będą nadal dostępne na rynku.
Łysoń zamierza rozwijać ofertę SAF Natura i wprowadzać dla pszczelarzy na całym świecie kolejne innowacje. Dzięki przejęciu, Polacy zwiększą swoją obecność na rynkach południowej Europy, a szczególnie we Włoszech. “Wspólna pasja, zrozumienie potrzeb rynku oraz ambitna wizja przyszłości stanowią fundament, na którym opiera się nowa, międzynarodowa współpraca obu firm” - czytamy w wydanym oświadczeniu.
Przejęcie ma być sygnałem dla całej branży pszczelarskiej. Wskazywać, że połączenie - bez względu na położenie geograficzne - może przynieść sektorowi korzyści zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. “Przykład LYSON i SAF Natura pokazuje, jak ważne jest łączenie sił i wymiana doświadczeń w dynamicznie rozwijającej się branży pszczelarskiej” - podkreślają Polacy. Zwracają też uwagę, że nowe technologie, które będą wynikały z tej współpracy, “mają szansę zmienić podejście do pszczelarstwa, wprowadzając je na wyższy poziom”.
Informacja o przejęciu została ogłoszona podczas jubileuszowych 40. Dni Pszczelarza w Rogowie. To coroczne święto, które gromadzi setki pszczelarzy z całej Polski.