W Polsce drastycznie spada hodowla trzody chlewnej
Jak poinformował Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, drastycznie spada liczba pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Obecnie mamy o połowę mniej hodowli niż było ich niespełna 3 lata temu.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
"Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. - wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2.347 (3,81 proc.) mniej stad niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad" - podano.
Związek pisze, że obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu.
"Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W czerwcu Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył pierwsze w tym roku ogniska ASF. Do 24 października było ich czternaście" - piszą eksperci.
Według danych ARiMR, pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło na początku października 9,43 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku.
"W pierwszym kwartale liczba świń zmniejszyła się o 3,5 proc. drugi kwartał przyniósł wyhamowanie dynamiki spadku do 0,6 proc. trzeci ponowne przyśpieszenie - do 2,99 proc. Tylko w ostatnim kwartale ubyło w Polsce 291 tysięcy świń, podczas gdy od początku roku 707 tys." - napisano w raporcie.
Zdaniem analityków Credit Agricole, od początku br. utrzymuje się silny wzrost cen skupu trzody chlewnej. Skala wzrostu cen jest na tyle duża, że od stycznia br. ceny zwiększyły się o prawie 60 proc. i z miesiąca na miesiąc osiągają kolejne historyczne maksima.
Rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w latach 2020-2021 przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę. Wyższej sprzedaży wieprzowiny na rynku unijnym sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa, wynikający z istotnej poprawy sytuacji epidemicznej w Europie.
Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest nasilająca się presja kosztowa wśród jej producentów, którzy w warunkach deficytu żywca na rynku mają większe możliwości przerzucania wyższych kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Prognozujemy, że ceny skupu świń pozostaną w trendzie wzrostowym do III kw. 2023 r.
Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach nasilającej się presji kosztowej wśród producentów trzody chlewnej.
W okresie I-VI 2022 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) wzrosła o 6,6 proc. r/r wobec spadku o 5,3 proc. w analogicznym okresie 2021 r.
Cena skupu żywca wyniosła w lipcu 7,21 zł/kg (+41,4 proc. r/r), a cena pasz dla świń 2,11 zł/kg (+25,7 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w lipcu na poziomie 3,42 wobec 3,04 przed rokiem, wskazując na wyraźną poprawę opłacalności produkcji.
Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.