W Polsce drastycznie spada hodowla trzody chlewnej

Jak poinformował Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, drastycznie spada liczba pogłowia trzody chlewnej w Polsce. Obecnie mamy o połowę mniej hodowli niż było ich niespełna 3 lata temu.

ASF groźny dla naszej branży trzody chlewnej

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Liczba zarejestrowanych stad trzody chlewnej w Polsce wynosi 59,2 tys. - wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z 10 października 2022 r. Oznacza to aż 2.347 (3,81 proc.) mniej stad niż 3 miesiące temu. W trzecim kwartale dziennie ubywało 24 stad" - podano.

Związek pisze, że obecnie jest w Polsce o połowę mniej hodowli trzody niż było ich niespełna 3 lata temu.

Reklama

"Ich liczba nieprzerwanie spada z powodu nieopłacalności produkcji i Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). W czerwcu Główny Inspektorat Weterynarii wyznaczył pierwsze w tym roku ogniska ASF. Do 24 października było ich czternaście" - piszą eksperci. 

Według danych ARiMR, pogłowie trzody chlewnej w Polsce wyniosło na początku października 9,43 mln sztuk, w porównaniu do 10,14 mln z początku roku.

"W pierwszym kwartale liczba świń zmniejszyła się o 3,5 proc. drugi kwartał przyniósł wyhamowanie dynamiki spadku do 0,6 proc. trzeci ponowne przyśpieszenie - do 2,99 proc. Tylko w ostatnim kwartale ubyło w Polsce 291 tysięcy świń, podczas gdy od początku roku 707 tys." - napisano w raporcie. 

Sytuacja na rynku - ceny wysokie

Zdaniem analityków Credit Agricole, od początku br. utrzymuje się silny wzrost cen skupu trzody chlewnej. Skala wzrostu cen jest na tyle duża, że od stycznia br. ceny zwiększyły się o prawie 60 proc. i z miesiąca na miesiąc osiągają kolejne historyczne maksima.

Rosnące ceny są efektem obniżonej podaży mięsa wieprzowego ze względu na niską opłacalność jego produkcji w latach 2020-2021 przy jednoczesnym ożywieniu unijnego popytu na wieprzowinę. Wyższej sprzedaży wieprzowiny na rynku unijnym sprzyja zwiększony popyt ze strony kanału HoReCa, wynikający z istotnej poprawy sytuacji epidemicznej w Europie.

Ceny mogą natrafić na barierę popytu

Dodatkowym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest nasilająca się presja kosztowa wśród jej producentów, którzy w warunkach deficytu żywca na rynku mają większe możliwości przerzucania wyższych kosztów produkcji na kolejne odcinki łańcucha dostaw. Prognozujemy, że ceny skupu świń pozostaną w trendzie wzrostowym do III kw. 2023 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla naszego scenariusza są dalsze rozprzestrzenianie się ASF, a także tempo odbudowy pogłowia trzody w UE w warunkach nasilającej się presji kosztowej wśród producentów trzody chlewnej.

W okresie I-VI 2022 r. wartość polskiego eksportu wieprzowiny (żywca, mięsa oraz przetworów) wzrosła o 6,6 proc. r/r wobec spadku o 5,3 proc. w analogicznym okresie 2021 r.

Cena skupu żywca wyniosła w lipcu 7,21 zł/kg (+41,4 proc. r/r), a cena pasz dla świń 2,11 zł/kg (+25,7 proc. r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza ukształtowała się w lipcu na poziomie 3,42 wobec 3,04 przed rokiem, wskazując na wyraźną poprawę opłacalności produkcji.

Po uwzględnieniu czynników globalnych oraz krajowych prognozujemy, że cena skupu żywca wieprzowego w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 7,15 zł/kg oraz 6,20 zł/kg na koniec 2023 r.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »