W tych lasach nie można zbierać grzybów. Stanowią zagrożenie

Zbieranie grzybów na terenach dotkniętych kataklizmem powodzi może być groźne dla zdrowia. Wezbrana woda pociągnęła za sobą nie tylko śmieci, ale też środki chemiczne i nieczystości - ostrzega w rozmowie z "Faktem" prof. Jarosław Drobnik, epidemiolog z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

W wodzie, która zalała południowe tereny Polski, mogą być niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia bakterie. - Rzeki, które wylały się poza koryto, pociągnęły za sobą z pól chemię i obornik. Pociągnęły też różnego rodzaju śmieci. Mogły wypłukać szamba i uszkodzić oczyszczalnie ścieków - wylicza w rozmowie z "Faktem" prof. Drobnik. Podkreśla, że wszystkie te substancje mogły osadzić się na grzybach. 

Powódź w lasach. Nie tylko grzyby, owoce też mogą grozić zdrowiu

Zdaniem eksperta, w dbałości o zdrowie mieszkańcy terenów dotkniętych kataklizmem powinni poczekać do przyszłego sezonu. - Ze zbiorami na terenach popowodziowych powinniśmy się powstrzymać do następnego roku - zachęca epidemiolog. Zwraca uwagę, że nie należy tam również zbierać żadnych owoców a nawet roślin.

Reklama

Na Dolnym Śląsku pod wodą znalazły się też lasy. Największe straty odnotowano w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Tam woda zalała 9115 ha, w tym w 2000 ha w Nadleśnictwie Wołów, a 1200 ha w Nadleśnictwie Legnica. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się Leśnictwa: Prawików, Dębno i Tarchalice. W Katowicach wylane rzeki zalały 6000 ha, a w Zielonej Górze - 5100 ha. 

Nie wchodzić do lasów

W wydanym komunikacie leśnicy apelują aby nie zbliżać się do zalanych lasów. "Ze względu na wciąż istniejące ryzyko, apelujemy o ostrożność i powstrzymanie się od wchodzenia do lasów w obszarach dotkniętych podtopieniami" – napisała na stronie internetowej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu. Poinformowała, że w usuwaniu szkód leśnikom z Dolnego Śląska pomagają strażnicy leśni z innych rejonów. W pomoc włączyli się też szeregowi pracownicy. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: powódź | grzyby | bakterie | lasy | zakazy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »