Wciąż jest czas na złożenie wniosku suszowego. Można dostać 10 tys. zł
Do 15 listopada rolnicy mogą składać wnioski o jednorazową pomoc rządową dotyczącą skutków suszy. Dokumenty przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wysokość wsparcia sięga 10 tysięcy złotych. Na pomoc finansową mogą liczyć ci, którzy do końca października złożyli wniosek o oszacowanie skutków suszy i otrzymali protokół oszacowania szkód.
We wszystkich regionach Polski wzrasta średnia temperatura - wynika z raportu Unilink Nawigator Ubezpieczeniowy – Wyzwania Pogodowe. Lato w 2021 roku zostało uznane za czwarte, najcieplejsze od połowy XX wieku. Niedobór wody występuje w całym kraju. Większość rzek ma stany niskie. Od maja do czerwca 2022 roku przeanalizowano poziom nawodnienia wszystkich polskich gmin. Okazało się, że każda z nich odczuwa skutki suszy. Badań dokonał Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB).
O ogłoszenie w Polsce klęski suszy apelowali latem rolnicy. Informowali, że w niektórych rejonach Polski straty spowodowane brakiem wody dotknęły połowę uprawach ozimych i nawet 90 proc. jarych. Rolnicy prosili o wsparcie państwa, bo - jak wtedy podkreślali - miejscowe, przelotne opady tuż przed żniwami nie zniwelują powstałych strat. Na największe zniszczenia zbiorów narzekali producenci rolni z Lubelszczyzny, Podkarpacia i Dolnego Śląska.
Odpowiedzią na apele jest pomoc suszowa 2022. Aby ja otrzymać, producenci rolni musieli do końca października złożyć wniosek o oszacowanie strat i do połowy listopada mają czas na składanie wniosków. Zgodnie z zapowiedzią resortu rolnictwa, wsparcie rządu obejmie każde gospodarstwo rolne, które ma problemy spowodowane brakiem wody. Dotyczy to szkód powstałych w uprawach rolnych i hodowli zwierząt gospodarskich. Pomoc otrzyma jeden członek rodziny, któremu po przesłaniu wniosku o oszacowanie strat ARiMR nadała numer identyfikacyjny, a także mikro, mali, średni i duzi przedsiębiorcy wspierający rolnictwo zgodnie z załącznikiem I do rozporządzenia r 702/2014.
Pomoc finansowa będzie dotyczyła nie tylko suszy, ale też szkód spowodowanych gradem, ulewnym deszczem, huraganem, uderzeniem pioruna, powodzią czy osunięciem się ziemi. Na wsparcie wynoszące 5 tysięcy złotych mogą liczyć ci, u których szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. i nie mniej niż 1 proc. średniej rocznej produkcji rolnej. Wsparcie 10 tysięcy złotych przysługuje rolnikom, którym susza wyrządziła szkody wynoszące powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej.
Wnioski suszowe składać można w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rząd przeznaczył na pomoc 450 mln zł. Jeśli jednak po 15 listopada - terminie składania dokumentów - okaże się, że potrzebna jest kwota przekraczająca tę sumę, to "do obliczenia wysokości wsparcia będzie stosowany współczynnik korygujący". Oznacza to, że ostateczna wypłata pomocy może być mniejsza.
Ewa Wysocka