Wiadomo w kogo najbardziej uderzył blackout. Stracili prawie pół miliarda euro
Wciąż nie wyjaśniono, co było powodem kwietniowego blackoutu na Półwyspie Iberyjskim i we Francji. Wiadomo już, że jedną z najbardziej pokrzywdzonych grup są mleczarze. Z szacunków tamtejszych organizacji rolnych wynika, że przez przerwę w dopływie prądu zostało zmarnowane co najmniej 20 proc. całkowitej produkcji mleka. Straty wyceniono na 450 mln euro.
Jak obliczono, hiszpańscy mleczarze ponieśli około 150 milionów euro strat, 100 milionów euro stracili Portugalczycy, a dwa razy więcej - 200 milionów euro - mleczarze z Francji. “Z powodu braku energii przetwórcy nie mogli prowadzić standardowej działalności, czego rezultatem były przestoje urządzeń produkcyjnych” - wyjaśniają mleczarze zrzeszeni w hiszpańskim, rolniczym związku zawodowym Asaja.
Skutki braku dostaw energii odczuł również handel detaliczny. Trwający pół doby brak chłodzenia spowodował, że wiele produktów mleczarskich nadawało się jedynie do utylizacji. Jak obliczono, straty sklepów spożywczych przekraczają 80 milionów euro. “W całym łańcuchu dostaw, zaczynając od gospodarstw rolnych, przez zakłady przetwórcze, aż po handel detaliczny, brak energii elektrycznej spowodował kompletny chaos” - skarżą się portugalscy rolnicy.
Przyczynę awarii bada panel ekspertów. W jego skład wchodzą operatorzy systemów przesyłowych i regionalne centra koordynacyjne zarządzające procesami związanymi z energią. Do udziału zaproszono również organy regulacyjne krajów dotkniętych awarią. Panel zbiera dane i przygotowuje raport, w którym przeanalizuje przyczyny incydentu. W podsumowaniu eksperci uwzględnią też zalecenia mające na celu zwiększenie odporności systemu.
Według Red Eléctrica, spółki odpowiedzialnej za hiszpańską sieć energetyczną, 28 kwietnia z systemu „nagle” zniknęło 15 gigawatów wyprodukowanej energii elektrycznej. Co stanowiło 60 proc. zapotrzebowania całego kraju w momencie przerwy w dostawie prądu. W wyniku spadku produkcji system załamał się, powodując poważne zakłócenia w ruchu drogowym, na lotniskach i w strategicznej infrastrukturze, w tym w elektrowniach jądrowych.
Kwietniowy blackout na Zachodzie Europy nie jest pierwszym w historii problemem producentów mleka spowodowanym brakiem dostaw energii. W sierpniu 2003 roku Stany Zjednoczone oraz Kanada doświadczyły jednej z największych awarii prądu, która dotknęła 50 milionów osób. Przerwy w dopływie doprowadziły do zmarnowania około 15 proc. całkowitej produkcji mleka. W sumie poniesione straty oszacowano na 110 mln dol.