Wnioski o wsparcie inwestycji w zieloną energię. Zbliża się ostateczny termin

Jeszcze do 15 marca 2023 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje w obszarze zielonej energii - poinformował w czwartek resort rolnictwa. Jak przekazało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dokumenty można również przekazać internetowo poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Inwestycje są finansowane w ramach działania "modernizacja gospodarstw rolnych" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020. Pierwotnie obowiązywał termin trwania naboru od 31 stycznia do 1 marca 2023 r., jednak wydłużono go do 15 marca.

Dokumenty przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwe ze względu na miejsce realizacji inwestycji. Wniosek o przyznanie pomocy można złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę albo przesyłką rejestrowaną nadaną w polskiej placówce pocztowej. Dokumenty można również przekazać w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą.

Reklama

Na co można przeznaczyć pieniądze?

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje związane: z zainstalowaniem modułów fotowoltaicznych wraz z magazynami energii; instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną oraz systemami zarządzania przepływami energii elektrycznej; na dofinansowanie zakupu magazynów na energię elektryczną.

Instalacja magazynów na energię elektryczną jest o tyle ważna, że urządzenia te umożliwiają przechowywanie energii wyprodukowanej ze źródeł odnawialnych (OZE) i jej wykorzystanie w czasie najwyższego zapotrzebowania. Uzależnienie pojemności magazynu energii od mocy modułów fotowoltaicznych ma z kolei na celu uniknięcie ryzyka przeciążenia sieci.

Obszary wsparcia obejmują


  • koszty zakupu instalacji produkujących energię z promieniowania słonecznego o zainstalowanej mocy elektrycznej do 50 kW wraz z magazynami energii i systemami inteligentnego zarządzania energią;
  • koszty zakupu pompy ciepła - o ile będzie stanowiła integralną cześć instalacji produkującej energię z promieniowania słonecznego;
  • koszty montażu instalacji ww. urządzeń do produkcji energii;
  • koszty ogólne związane z wydatkami, o których mowa w ww. punktach, takie jak koszty przygotowania dokumentacji technicznej operacji, sprawowania nadzoru inwestorskiego lub autorskiego, czy koszty związane z kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, opłaty za doradztwo na temat zrównoważenia środowiskowego i gospodarczego, w tym studia wykonalności;
  • koszty zakupu lub rozwoju oprogramowania komputerowego i zakupu patentów, licencji, praw autorskich, znaków towarowych.

Na jakie kwoty możemy liczyć?

  • 60 proc. kosztów kwalifikowalnych operacji w przypadku młodych rolników i inwestycji zbiorowych albo
  • 50 proc. kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych operacji i nie mniej niż 30 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi i na jedno gospodarstwo rolne w ramach obszaru F nie może przekroczyć 150 tys. zł.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »