Andrzej Gut-Mostowy

Poniedziałek, 4 listopada 2024 (13:44) Aktualizacja Poniedziałek, 4 listopada 2024 (13:51)
Andrzej Gut-Mostowy, urodzony 30 października 1960 roku w Zakopanem, jest polskim politykiem, przedsiębiorcą oraz samorządowcem, który przez lata swojej kariery aktywnie angażował się w działalność publiczną na różnych szczeblach. Znany jest głównie z pełnienia funkcji posła na Sejm V, VI, VII, IX i X kadencji, a także z działalności w resortach odpowiedzialnych za turystykę w latach 2020-2023.
Andrzej Gut-Mostowy - najważniejsze informacje
Andrzej Gut-Mostowy /Marcin Szkodziński /Agencja FORUM

Andrzej Gut-Mostowy - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne życie i edukacja

Andrzej Gut-Mostowy ukończył Szkołę Podstawową nr 8 w Zakopanem oraz Technikum Hotelarskie w Zakopanem.

W 1986 roku uzyskał dyplom na Wydziale Ekonomiki Obrotu Akademii Ekonomicznej w Krakowie, a w 2003 roku ukończył studia doktoranckie z zakresu gospodarki regionalnej na tej samej uczelni. Wiedza zdobyta na studiach pozwoliła mu później z sukcesem realizować projekty w branży hotelarskiej i turystycznej.

Kariera zawodowa i przedsiębiorczość

Gut-Mostowy od połowy lat 90. prowadził działalność gospodarczą, głównie w sektorze turystycznym. Był współwłaścicielem renomowanego hotelu "Sabała" w Zakopanem oraz udziałowcem spółki Witów Ski, która zarządza wyciągiem narciarskim w Witowie.

Działając w branży hotelarskiej i turystycznej, zyskał uznanie w regionie, a jego firma stała się ważnym elementem lokalnej infrastruktury turystycznej.

Po objęciu funkcji sekretarza stanu w rządzie w 2020 roku, Andrzej Gut-Mostowy postanowił przekazać większość swoich udziałów w firmach żonie, Bożenie Gut-Mostowy, aby uniknąć konfliktu interesów i móc skupić się na działalności publicznej.

Działalność samorządowa

Kariera polityczna Gut-Mostowego rozpoczęła się od działalności w samorządzie. W latach 1995-1998 pełnił funkcję radnego w radzie miasta Zakopane, a także członka zarządu miasta.

Z czasem zdobywał coraz większe doświadczenie, zasiadając w Sejmiku województwa małopolskiego, gdzie pełnił funkcję radnego w dwóch kadencjach. W 1998 roku został wybrany z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, a w 2002 roku uzyskał mandat z listy POPiS.

Jego zaangażowanie w sprawy lokalne było szczególnie widoczne w regionie Podhala, gdzie działał na rzecz rozwoju turystyki oraz wspierał inicjatywy kulturalne. Był członkiem licznych organizacji katolickich, w tym współzałożycielem Rycerzy Kolumba, gdzie pełnił funkcję zwierzchnika w Polsce w latach 2005-2009. Należał również do Związku Podhalan oraz Klubu Inteligencji Katolickiej.

Kariera polityczna

Gut-Mostowy wielokrotnie startował w wyborach do Sejmu i Parlamentu Europejskiego. W 2001 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat posła z listy AWSP, ale dołączył do Platformy Obywatelskiej, z której listy w 2005 roku został wybrany na posła V kadencji Sejmu. W kolejnych wyborach parlamentarnych, w 2007 i 2011 roku, z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, zdobywając odpowiednio 16 009 i 15 345 głosów.

W 2014 roku ponownie kandydował do Parlamentu Europejskiego, jednak nie uzyskał mandatu. W 2015 roku również nie udało mu się ponownie zdobyć mandatu poselskiego. W 2017 roku opuścił szeregi Platformy Obywatelskiej i dołączył do Porozumienia Jarosława Gowina, stając na czele struktur tej partii w okręgu nowosądeckim.

W wyborach w 2019 roku Andrzej Gut-Mostowy ponownie zdobył mandat posła, kandydując z listy PiS jako przedstawiciel Porozumienia, uzyskując 12 437 głosów.

Działalność w rządzie

W styczniu 2020 roku Gut-Mostowy został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, odpowiedzialnym za turystykę. Po przekształceniach strukturalnych w rządzie, od października 2020 pełnił tę funkcję w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

W tym okresie odegrał kluczową rolę w programie "Polski Bon Turystyczny", którego był jednym z twórców i pomysłodawców. Program miał na celu wsparcie polskiej branży turystycznej w obliczu pandemii COVID-19 oraz pomoc rodzinom w korzystaniu z usług turystycznych.

Jednakże Gut-Mostowy spotkał się z krytyką, gdy okazało się, że zarządzany przez jego żonę hotel "Sabała" zgłosił się do programu i akceptował płatności bonem turystycznym. Chociaż nie doszło do naruszenia prawa, sprawa ta wzbudziła kontrowersje.

W sierpniu 2021 roku, po dymisji Jarosława Gowina, Gut-Mostowy złożył rezygnację z funkcji wiceministra, ale jego dymisja nie została przyjęta. Ostatecznie, 17 sierpnia 2021 roku, został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, po czym zrezygnował z członkostwa w Porozumieniu. Wkrótce dołączył do stowarzyszenia OdNowa Rzeczypospolitej Polskiej.

W październiku 2021 przeszedł do Ministerstwa Sportu i Turystyki, gdzie pełnił funkcję sekretarza stanu do grudnia 2023 roku.

Ostatnie lata działalności politycznej

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku Andrzej Gut-Mostowy ponownie zdobył mandat posła X kadencji, uzyskując 16 467 głosów. Pod koniec tego samego roku zakończył swoją działalność w rządzie, rezygnując z pełnienia funkcji wiceministra.

Życie prywatne

Andrzej Gut-Mostowy jest synem Józefa i Emilii z domu Jarząbek. Jest żonaty z Bożeną Gut-Mostowy z domu Kurkiewicz, z którą ma czworo dzieci: Łukasza, Barbarę, Jerzego i Andrzeja. Jego rodzina od lat jest zaangażowana w działalność hotelarską i turystyczną, a żona Bożena przejęła prowadzenie rodzinnych biznesów po tym, jak Andrzej zaangażował się w działalność publiczną.

Odznaczenia i wyróżnienia

Andrzej Gut-Mostowy został odznaczony Orderem Uśmiechu za organizację festynów "Przedsiębiorcy Podhala, Spisza, Orawy Dzieciom" w Rabce-Zdroju. Otrzymał także złoty medal przyznawany przez ministra spraw zagranicznych Słowacji. W 2023 roku został uhonorowany doktoratem honoris causa szkoły biznesowej w Bułgarii.

Temat Andrzej Gut-Mostowy znajdziesz również w serwisie:

Andrzej Gut-Mostowy - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »