Bykowe

Wtorek, 20 sierpnia 2024 (15:34)
Bykowe to termin używany do określenia różnych rodzajów opłat lub podatków, który zmieniał swoje znaczenie w różnych okresach historycznych.
Bykowe - najważniejsze informacje
Jakie podatki płacimy w Polsce? Obciążenie fiskalne pochłaniają znaczną część pensji Polaków. /NewsLubuski /East News

Bykowe - najważniejsze informacje

Co oznacza bykowe?

W XVI wieku termin "bykowe" odnosił się do opłaty, którąwłaściciel krowy wnosił właścicielowi byka za możliwośćzapłodnienia swojej krowy. W XVI i XVII wieku słowo to było takżeużywane jako określenie kary za spłodzenie dziecka pozamałżeństwem. Na początku XX wieku w słownikach pojawiło sięrównież jako „nagroda dla pasterza za wychowanie krowy” orazjako „opłata dla zespołu muzycznego na weselu, płacona przezosobę, która pragnęła zatańczyć z panną młodą”. W końcu -w PRL bykowe oznaczało podatek płacony przez osoby bezdzietne iniezamężne/nieżonate.

„Bykowe” – dlaczego zostało wprowadzone?

Po drugiej wojnie światowej, kiedy Polska odbudowywała się zwojennych zniszczeń rządzący mieli na celu zwiększenie liczbyludności kraju. Wojna pochłonęła życie milionów osób, apaństwo potrzebowało pracowników, aby podnieść się z ruiny. Wtym kontekście wprowadzeniepodatkowej zachęty miało wspierać wzrostdemograficzny, przynajmniej teoretycznie.
Bykowe pełniło również rolę kary dla osób bezdzietnych, którenie wpisywały się w oficjalną politykę społeczną państwa.Władze zamiast analizować przyczyny braku dzieci w małżeństwach,nakładały dodatkowe opłaty. Te dodatkowe koszty miały równieżstanowić bodziec do zawierania małżeństw i zakładania rodzin.

Czy „bykowe” przyniosło oczekiwane rezultaty?

Przed II wojną światową populacja Polski wynosiła niemal 35milionów. Po jej zakończeniu w 1945 roku, liczba mieszkańcówspadła do 24 milionów. “Bykowe" zostało wprowadzone wstyczniu 1946 roku. Najbardziej znaczący wzrost populacji, o niemal20% odnotowano w latach 1950-1958. Do 1960 roku liczba ludnościPolski osiągnęła prawie 30 milionów, co oznacza wzrost o około 6milionów w ciągu 15 lat. Czy to oznacza, że wprowadzeniedodatkowej opłaty okazało się skuteczną metodą? Niekoniecznie.Trudno jednoznacznie stwierdzić, że „bykowe” miało kluczowywpływ na wzrost liczby małżeństw czy urodzeń. Jego realne skutkidla dzietności w Polsce pozostają niejasne.
Co ciekawe, bykowefunkcjonuje w Niemczech. Niemiecki system podatkowynie nakłada dodatkowych opłat specjalnie dla singli, lecz oferujelepsze warunki rozliczeniowe dla małżeństw i osób z dziećmi. Wsystemie tym istnieje podział na klasy podatkowe, które określajądostęp do różnych ulg, odliczeń oraz kwot wolnych od podatku,zależnie od sytuacji rodzinnej podatnika. Single oraz osoby bezdzieci zazwyczaj są klasyfikowane do I klasy podatkowej.
Do tej samej klasy podatkowej zaliczane są również osoby:
  • rozwiedzione,
  • pozostające w separacji,
  • w związku małżeńskim bez niemieckiej rezydentury podatkowej,
  • będące w małżeństwie, gdy małżonek mieszka w kraju spoza Unii Europejskiej.

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »