Henryk Stokłosa
Środa, 20 listopada 2024 (10:07)
Aktualizacja Środa, 20 listopada 2024 (10:08)
Henryk Tadeusz Stokłosa, urodzony 4 stycznia 1949 roku w Lipinach, to znany polski przedsiębiorca, polityk i samorządowiec, który wielokrotnie pełnił funkcję senatora w polskim parlamencie. Jego kariera polityczna i gospodarcza obejmuje zarówno prowadzenie jednej z największych firm przetwórstwa rolno-spożywczego w Polsce, jak i pełnienie ważnych funkcji w Senacie.
Henryk Stokłosa - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wykształcenie i początki kariery
Stokłosa ukończył technikum samochodowe w Trzciance w 1968 roku, a następnie kontynuował edukację na Akademii Rolniczej w Poznaniu, gdzie w 1980 roku uzyskał tytuł inżyniera na Wydziale Rolniczym, a dwa lata później na Wydziale Zootechnicznym.
Już podczas studiów podjął pracę, najpierw w Państwowym Ośrodku Maszynowym w Margoninie, a od 1971 roku pracował w branży turystycznej, gdzie ostatecznie pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Turystycznego Noteć w Pile.
W 1980 roku założył przedsiębiorstwo Farmutil H.S., które specjalizowało się w utylizacji odpadów rolnych i hodowlanych.
Z biegiem lat firma ta rozrosła się w zespół przedsiębiorstw, obejmujących przetwórstwo rolno-spożywcze, sieci handlowe i media lokalne. Farmutil stało się jednym z największych pracodawców w regionie, zatrudniając kilka tysięcy osób, a Stokłosa, dzięki sukcesom swojego biznesu, znalazł się na liście najbogatszych Polaków.
Kariera polityczna
Henryk Stokłosa rozpoczął karierę polityczną w połowie lat 70., kiedy wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), z której został wykluczony w 1982 roku.
Jego pierwszy sukces polityczny przyszedł w 1989 roku, kiedy po intensywnej kampanii wyborczej zdobył mandat senatora w województwie pilskim, pokonując m.in. kandydata Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".
W kolejnych latach Stokłosa kilkakrotnie zdobywał mandat senatora jako kandydat niezależny - w latach 1991, 1993, 1997 i 2001. Jego działalność na arenie politycznej była skoncentrowana głównie na lokalnym poziomie, szczególnie w województwie pilskim. Działał również w samorządzie - od 1990 do 2001 roku zasiadał w radzie gminy Kaczory.
W 2005 roku Stokłosa nie zdołał uzyskać reelekcji w wyborach parlamentarnych, ale powrócił na scenę polityczną w 2011 roku, kiedy w wyniku wyborów uzupełniających ponownie zdobył mandat senatora. Złożył ślubowanie 2 marca 2011 roku, jednak nie ubiegał się o reelekcję w kolejnych wyborach.
Przedsiębiorstwo i kontrowersje
Farmutil H.S., założone przez Stokłosę, stało się jednym z największych zakładów przetwórstwa rolnego w Polsce. Jego działalność obejmowała także inne sektory, w tym prasę lokalną i handel detaliczny. W szczytowym momencie jego majątek szacowano na około 950 milionów złotych, co plasowało go na jednym z czołowych miejsc w rankingu najbogatszych Polaków.
Jednak jego kariera nie była pozbawiona kontrowersji. W 2007 roku przeciwko Stokłosie został wydany europejski nakaz aresztowania (ENA) w związku z zarzutami korupcyjnymi. Został zatrzymany w listopadzie tego samego roku w Niemczech i przewieziony do Polski w grudniu. Po kilku miesiącach w areszcie, w 2008 roku, został zwolniony po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości 3 milionów złotych.
Proces dotyczący zarzutów korupcyjnych zakończył się w 2013 roku wyrokiem sądu pierwszej instancji, który skazał Stokłosę na karę ośmiu lat więzienia i grzywnę, ale w 2014 roku Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok. Część zarzutów, dotyczących korupcji, została umorzona z powodu przedawnienia w 2015 roku.
Życie prywatne
Henryk Stokłosa pochodzi z rolniczej rodziny, a jego ojciec brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Sam Stokłosa jest żonaty z Anną, z którą ma trzech synów. Pomimo kontrowersji i problemów prawnych, jego pozycja zarówno w biznesie, jak i w lokalnej polityce pozostaje silna, a jego wpływ na gospodarkę regionu jest niepodważalny.