Henryka Bochniarz

Czwartek, 24 października 2024 (09:01) Aktualizacja Czwartek, 24 października 2024 (09:08)
Henryka Bochniarz jest jedną z najbardziej wpływowych postaci polskiego biznesu i gospodarki. Przedsiębiorczyni, ekonomistka i działaczka społeczna, odegrała kluczową rolę w transformacji gospodarczej Polski po 1989 roku. Jej wkład w rozwój sektora prywatnego, dialog społeczny i wspieranie przedsiębiorczości uczynił ją jedną z najbardziej szanowanych kobiet w polskim biznesie.
Henryka Bochniarz - najważniejsze informacje
Henryka Bochniarz /Łukasz Dejnarowicz /Agencja FORUM

Henryka Bochniarz - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Wczesne życie i edukacja

Henryka Bochniarz z domu Kamecka urodziła się 29 października 1947 w Świebodzinie. Jej rodzice - pochodząca z Wołynia matka, którą podczas II wojny światowej wywieziono na roboty przymusowe do Niemiec i ojciec - powstaniec warszawski, więzień obozu koncentracyjnego KL Gusen, poznali się w obozie przejściowym w Niemczech.

Po wojnie zamieszkali w Świebodzinie, a następnie przeprowadzili się do Zielonej Góry. 
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr 7 w Zielonej Górze i zdaniu matury, Henryka rozpoczęła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (dzisiejsza SGH) w Warszawie.

Uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a także została certyfikowanym doradcą ds. zarządzania.

Kariera akademicka i wczesne doświadczenia zawodowe

Po ukończeniu studiów, Bochniarz rozpoczęła karierę akademicką jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej. W latach 1985-1987 wykładała również na University of Minnesota w Stanach Zjednoczonych.

W latach 70. i 80. zdobywała doświadczenie zawodowe, pracując w Instytucie Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego oraz w Ministerstwie Handlu Zagranicznego.

W 1991 roku przez krótki czas pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a od 31 sierpnia do 23 grudnia tego samego roku sprawowała urząd ministra przemysłu i handlu w gabinecie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Konfederacja Lewiatan

Po odejściu z rządu Henryka Bochniarz zajęła się działalnością gospodarczą. Założyła jedną z pierwszych w Polsce firm doradczych “Nicom Consulting”, której została prezesem.

Współtworzyła również Stowarzyszenie Doradców Gospodarczych w Polsce, a w okresie od czerwca 1996 do października 1999 roku pełniła funkcję prezesa Polskiej Rady Biznesu.

Jednym z jej najważniejszych osiągnięć jest założenie w 1999 roku Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (przemianowanej następnie w Konfederację Lewiatan). Jako jej prezes Bochniarz odegrała kluczową rolę w reprezentowaniu interesów polskich przedsiębiorców zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Aktywnie uczestniczyła w dialogu społecznym między rządem, pracodawcami i związkami zawodowymi, promując współpracę i zrozumienie w celu poprawy warunków pracy i rozwoju gospodarczego.

Pod jej przewodnictwem, Lewiatan prowadził liczne inicjatywy mające na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, promowanie innowacji oraz rozwój kapitału ludzkiego. 
Inne działalności.

Dzięki swojej olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu Henryka Bochniarz zasiadała w radach nadzorczych takich takich spółek jak chociażby Commercial Union (Aviva), TVN, Lukas Bank (Credit Agricole), Agora, TP S.A., Fiat Auto Poland, Unicredit, Orange.

Ekonomistka cieszy się również ogromnym poważaniem na arenie międzynarodowej. To właśnie jej amerykański koncern Boeing International powierzył w 2006 roku funkcję wiceprezesa zarządu oddziału firmy na Europę Środkową i Wschodnią. Funkcję tę pełniła nieprzerwanie aż do grudnia 2014 roku.

Była członkinią m.in. Enterprise Policy Group, powołanej w 2000 przez Komisję Europejską grupy doradczej ds. polityki gospodarczej Unii Europejskiej oraz objęła funkcję jednego z ośmiu wiceprezydentów BUSINESSEUROPE, największej organizacji zrzeszającej pracodawców w Unii Europejskiej. Od 2000 roku przewodniczy Polsko-Japońskiemu Komitetowi Gospodarczemu.

Była również kandydatką na urząd Prezydenta RP (2005).

Filantropia i działalność społeczna

Oprócz działalności biznesowej, Bochniarz jest zaangażowana w liczne inicjatywy społeczne i charytatywne. Jest współzałożycielką Fundacji Liderek Biznesu, która wspiera rozwój zawodowy kobiet w biznesie i promuje równość płci w miejscu pracy oraz współtwórczynią Kongresu Kobiet i orędowniczką zwiększenia udziału kobiet w życiu publicznym.

Utworzyła Fundację Prymus na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Jest pomysłodawczynią i wieloletnią współfundatorką Nagrody Literackiej NIKE dla najlepszej książki roku.

Temat Henryka Bochniarz znajdziesz również w serwisie:

Henryka Bochniarz - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »