Podatek tonażowy
Poniedziałek, 14 października 2024 (08:54)
Aktualizacja Poniedziałek, 14 października 2024 (08:54)
Podatek tonażowy w Polsce dotyczy dochodów armatorów, którzy eksploatują morskie statki handlowe w międzynarodowej żegludze.
Podatek tonażowy - najważniejsze informacje
Co to jest podatek tonażowy?
Jest to ustalony nominalnie podatek, który nie zależy od bieżących zysków lub strat armatora, lecz jest obliczany w sposób zryczałtowany, uwzględniając tonaż statków.
Określa go ustawa z 24 sierpnia 2006 r. Podstawą opodatkowania jest dochód pomniejszony o składki na ubezpieczenie społeczne.
Kiedy powstaje obowiązek zapłaty podatku tonażowego?
Opodatkowanie statku podlega podatkowi tonażowemu, który jest związany z jego użytkowaniem. Gdy jednak statek zostaje sprzedany, obowiązek podatkowy powstaje zwykle w odniesieniu do części niewykorzystanej na zakup, remont, modernizację lub przebudowę w ciągu trzech lat od daty sprzedaży.
Grecki parlament jako pierwszy na świecie wprowadził podatek tonażowy w 1957 roku, który był bardziej korzystny niż ogólny podatek dochodowy. Później w 1963 roku, ten sam podatek został zaimplementowany na Malcie i Cyprze.
Kto uznawany jest za przedsiębiorcę żeglugowego?
Zgodnie z przepisami, przedsiębiorcą żeglugowym jest:
- Osoba fizyczna, prawna lub spółka, której miejsce zamieszkania, siedziba lub zarząd znajdują się na terytorium Polski, i która:
- prowadzi żeglugę statkiem własnym lub cudzym w swoim imieniu, posiadając ważny Dokument Zgodności,
- jest właścicielem statku, ale nie prowadzi żeglugi w swoim imieniu,
- zarządza cudzym statkiem na podstawie umowy, również posiadając ważny Dokument Zgodności;
- Wspólnik spółki cywilnej lub spółki jawnej, niebędącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mający siedzibę, zarząd lub miejsce zamieszkania w Polsce, i spełniający co najmniej jeden z powyższych warunków;
- Przedsiębiorca zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski zgodnie z przepisami ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym, spełniający co najmniej jeden z powyższych warunków.
Ile wynosi podatek tonażowy?
Podatek tonażowy ustalany na poziomie 19 proc. podstawy opodatkowania, naliczany jest za każdy miesiąc. Natomiast przy sprzedaży statku, przychody podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtową w wysokości 15 proc.
Obowiązujące terminy
Deklaracja podatkowa musi być złożona do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, a za ostatni miesiąc roku podatkowego - wraz z terminem płatności podatku.
Przedsiębiorcy w żegludze są również zobowiązani do złożenia zeznania o podatku tonażowym do 31 stycznia roku następnego.
Kto płaci podatek tonażowy?
Zgodnie z przepisami ustawy o podatku tonażowym, podatkiem tonażowym są objęci armatorzy, którzy prowadzą działalność w żegludze międzynarodowej z wykorzystaniem statków o pojemności brutto przekraczającej 100 GT każdy. Zakres działalności objęty podatkiem tonażowym obejmuje:
- transport ładunków lub pasażerów,
- holowanie pełnomorskie, pod warunkiem że co najmniej 50 proc. przychodów z działalności holowniczej w ciągu roku pochodzi z holowania spoza portu,
- ratownictwo pełnomorskie,
- pogłębianie, pod warunkiem że co najmniej 50 proc. przychodów z tego rodzaju działalności pochodzi z transportu wydobytych materiałów na otwartym morzu.
Podatek tonażowy dotyczy działalności armatorów, która obejmuje:
- wynajem i użytkowanie kontenerów,
- działalność załadunkową, rozładunkową i naprawczą,
- obsługę terminali pasażerskich,
- sprzedaż towarów lub usług na pokładzie statków pasażerskich i pasażersko-towarowych,
- działalność kantorową na pokładzie statków pasażerskich i pasażersko-towarowych,
- transport lądowy i morski ładunków lub pasażerów,
- przewóz ładunków lub pasażerów w transporcie multimodalnym,
- zarządzanie statkami,
- świadczenie usług agentów i maklerów morskich oraz usług związanych z załogą statku,
- wynajem, dzierżawę lub czarterowanie statków.