Roberta Metsola

Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (15:52) Aktualizacja Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (15:53)
Roberta Metsola Tedesco Triccas, urodzona 18 stycznia 1979 roku w St. Julian’s na Malcie, to wybitna maltańska prawniczka i polityczka, która swoją karierę związała przede wszystkim z Parlamentem Europejskim. Jest posłanką do PE od 2013 roku, reprezentującą Partię Narodową Malty, a od 2022 pełni funkcję przewodniczącej tej instytucji, co uczyniło ją jedną z najbardziej wpływowych postaci w europejskiej polityce.
Roberta Metsola - najważniejsze informacje
Roberta Metsola /Pier Marco Tacca /Getty Images

Roberta Metsola - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Malta

Wykształcenie i początki kariery

Metsola jest absolwentką Uniwersytetu Maltańskiego, gdzie ukończyła studia prawnicze. W trakcie studiów i wczesnej kariery zawodowej skupiła się na prawie europejskim, co pozwoliło jej zdobyć specjalistyczną wiedzę w tym zakresie.

W latach 2002–2003 pełniła funkcję sekretarza generalnego stowarzyszenia European Democrat Students, co było jednym z jej pierwszych kroków na arenie międzynarodowej polityki młodzieżowej.

Po przystąpieniu Malty do Unii Europejskiej w 2004 roku Metsola rozpoczęła pracę w stałym przedstawicielstwie Malty przy Unii Europejskiej. Tam zajmowała się kwestiami prawnymi, co pozwoliło jej zbliżyć się do tematów związanych z prawodawstwem unijnym oraz do pracy w strukturach europejskich.

Kariera w Parlamencie Europejskim

W 2009 roku Metsola po raz pierwszy startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Partii Narodowej Malty. Choć w tych wyborach nie uzyskała mandatu, to nie zniechęciło jej to do dalszej aktywności politycznej.

25 kwietnia 2013 roku, po wyborach uzupełniających, objęła mandat eurodeputowanej, zastępując Simona Busuttila, który zrezygnował z funkcji europosła. Metsola przystąpiła do grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPP), z którą współpracowała przez kolejne lata.

W następnych wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 i 2019 roku Metsola odnosiła sukcesy, zdobywając zaufanie wyborców i umacniając swoją pozycję w europejskiej polityce. Pracowała w kluczowych komisjach PE, w tym Komisji Spraw Konstytucyjnych oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów.

Jej rosnąca popularność i zaangażowanie w pracę na rzecz unijnych wartości doprowadziły do jej wyboru na pierwszą wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego w listopadzie 2020 roku. Pełniąc tę funkcję, odgrywała kluczową rolę w koordynacji działań PE, a po śmierci przewodniczącego Davida Sassolego w styczniu 2022 roku tymczasowo objęła kierownictwo nad Parlamentem Europejskim.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

18 stycznia 2022 roku, dokładnie w dniu swoich 43. urodzin, Roberta Metsola została wybrana na przewodniczącą Parlamentu Europejskiego, zdobywając 458 głosów na 690 oddanych. Była to znacząca chwila nie tylko dla samej Metsoli, ale także dla całej Malty, gdyż stała się pierwszą osobą z tego kraju, która objęła tę prestiżową funkcję. Jest również trzecią kobietą na stanowisku przewodniczącego PE w historii Unii Europejskiej, po Simone Veil i Nicole Fontaine.

Metsola szybko zyskała uznanie za swoje umiejętności dyplomatyczne oraz zdolność budowania konsensusu w skomplikowanych europejskich debatach politycznych. Jej przewodnictwo w Parlamencie Europejskim przypadło na trudny okres, kiedy Europa mierzyła się z wyzwaniami takimi jak pandemia COVID-19, kryzys migracyjny czy wojna w Ukrainie.

W 2024 roku, po sukcesie w kolejnych wyborach do Parlamentu Europejskiego, Metsola została ponownie wybrana na przewodniczącą PE, umacniając swoją pozycję w europejskiej polityce.

Poglądy polityczne

Roberta Metsola jest znana ze swoich konserwatywnych poglądów w niektórych kwestiach społecznych, a zwłaszcza w odniesieniu do aborcji. Jako zagorzała przeciwniczka aborcji, wielokrotnie głosowała przeciwko rezolucjom w Parlamencie Europejskim, które wzywały do rozszerzenia dostępu do tego zabiegu.

Pomimo tego, Metsola podkreśla, że szanuje różnorodność poglądów w Europie i stara się działać na rzecz dialogu w kontrowersyjnych kwestiach.

Z drugiej strony, Metsola opowiada się za równością i przeciwdziałaniem dyskryminacji. Głosowała za rezolucją PE wzywającą Komisję Europejską do rozszerzenia działań antydyskryminacyjnych, w tym na rzecz osób LGBTQ+. Jako członkini Europejskiej Partii Ludowej koordynowała prace nad dokumentami PE w tej kwestii.

Roberta Metsola jest żoną Ukko Metsoli, obywatela Finlandii, z którym ma czterech synów.

Wyróżnienia i odznaczenia

Za swoje zaangażowanie w sprawy międzynarodowe i działania na rzecz obrony praw człowieka, Metsola została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami.

W 2022 roku otrzymała Order "Za zasługi" I klasy oraz Order Księżnej Olgi I klasy od Ukrainy, w uznaniu jej wsparcia dla tego kraju w trudnym czasie wojny z Rosją. W 2023 roku została także odznaczona Krzyżem Dobrosąsiedztwa przez Zjednoczony Gabinet Przejściowy Białorusi.

Temat Roberta Metsola znajdziesz również w serwisie:

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »