VAT 23 procent

Czwartek, 17 października 2024 (10:05) Aktualizacja Czwartek, 17 października 2024 (10:25)
Podatek VAT, wprowadzony po raz pierwszy we Francji w 1954 roku, z czasem stał się częścią systemu podatkowego krajów Unii Europejskiej dzięki dyrektywom z 1967 roku. W Polsce obowiązuje od 1993 roku. Podatek od towarów i usług (VAT) jest obciążeniem nałożonym zarówno na sprzedawców jak i nabywców, dodawanym do wartości netto każdej transakcji.
VAT 23 procent - najważniejsze informacje
W Polsce VAT obowiązuje od 1993 roku. /Bartlomiej Magierowski/East News /East News

VAT 23 procent - najważniejsze informacje

W praktyce koszt VAT przenoszony jest na konsumenta końcowego. Podatek ten naliczany jest na każdym etapie łańcucha produkcyjnego i dystrybucyjnego przez podmioty, które do transakcji wnoszą wartość dodaną. Przedsiębiorcy, rozliczając VAT, płacą go od wartości netto swojej sprzedaży, przy czym mają możliwość odliczenia podatku VAT, o ile wydatek jest związany z ich działalnością gospodarczą. Podatek VAT ma być neutralny ekonomicznie dla przedsiębiorców niebędących konsumentami końcowymi. 

Podatek VAT oblicza się według wzoru: podatek VAT = cena netto * odpowiednia stawka VAT. Rozróżniamy dwa typy VAT: VAT należny, który jest kwotą zobowiązania powstającego przy wystawianiu faktury sprzedaży i musi być odprowadzony do urzędu skarbowego, oraz VAT naliczony, który nabywca może odliczyć od VAT należnego w swojej deklaracji podatkowej. Tak więc, VAT należny dotyczy sprzedaży, a VAT naliczony - zakupu. 

Jakie dane powinny znaleźć się na fakturze VAT 23 procent? 

Faktura VAT w Polsce musi zawierać określone informacje, w tym: 
  • datę jej wystawienia, 
  • unikatowy numer faktury, 
  • NIP nabywcy, gdy jest on zobowiązany do zapłaty VAT, 
  • pełną nazwę i adres firmy wystawiającej fakturę, 
  • pełną nazwę i adres odbiorcy faktury, 
  • szczegółowy opis, ilość i rodzaj dostarczanych towarów lub wykonanych usług, 
  • datę wykonania transakcji lub termin zapłaty, jeśli różni się od daty wystawienia faktury, 
  • stawkę VAT, która została zastosowana, 
  • łączną kwotę VAT do zapłaty, 
  • cenę jednostkową netto każdego towaru lub usługi, bez uwzględnienia upustów i rabatów, o ile nie są one już zawarte w cenie netto. 

Kiedy można odliczyć VAT 23 procent? 

Możliwość odliczenia VAT przez podatnika opiera się na spełnieniu określonych wymogów: 
  • Musisz być zarejestrowany jako aktywny płatnik VAT. 
  • Nabywane towary i usługi muszą być związane z twoją działalnością gospodarczą opodatkowaną VAT, na przykład zakup materiałów wykorzystywanych w produkcji. 
  • Posiadasz fakturę VAT lub inny dokument uprawniający do odliczenia, taki jak np. dokument celny. 
  • Wydatki nie dotyczą towarów lub usług wyłączonych z odliczenia VAT przez ustawę, jak np. usługi hotelowe czy gastronomiczne wykorzystywane na potrzeby osobiste, czy też wydatki na zakup i użytkowanie samochodu firmowego także do celów prywatnych, gdzie odliczasz tylko 50 proc. VAT. 
Nie masz prawa do odliczenia VAT, jeśli: 
  • Faktury dotyczą transakcji zwolnionych z VAT lub niepodlegających opodatkowaniu. 
  • Dokumenty zakupu są tzw. pustymi fakturami, czyli takimi, które zostały wystawione przez podmioty nieistniejące lub odnoszą się do niezrealizowanych transakcji. 
Odliczenie VAT oznacza, że od sumy VAT, którą jesteś zobowiązany zapłacić na rzecz urzędu skarbowego (VAT należny z faktur sprzedażowych), możesz odjąć VAT, który sam zapłaciłeś przy zakupach (VAT naliczony z faktur zakupowych). 

Zasada neutralności VAT gwarantuje, że ostatecznym obciążeniem podatkiem jest konsument końcowy, a nie przedsiębiorcy dokonujący zakupów w celu swojej działalności gospodarczej. 

W jakim terminie można odliczyć VAT 23 procent? 

Możesz dokonać odliczenia VAT w deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy związany z zakupionymi lub importowanymi towarami i usługami, to znaczy w okresie, za który sprzedawca musi rozliczyć się z VAT należnym. Musisz również posiadać w tym okresie fakturę lub dokument celny. 

Jeśli nie odliczysz VAT-u w pierwszym możliwym terminie, masz możliwość zrobienia tego: 
  • W ciągu kolejnych trzech okresów rozliczeniowych, jeśli rozliczasz VAT miesięcznie. 
  • W ciągu dwóch następnych okresów rozliczeniowych, jeśli rozliczasz VAT kwartalnie. 
Pamiętaj, że mali podatnicy stosujący metodę kasową mogą odliczyć VAT nie wcześniej niż w deklaracji za okres, w którym zapłacili za towar lub usługę udokumentowaną fakturą. 

Ważną kwestią jest data otrzymania dokumentu. Jeżeli faktura została wystawiona na koniec miesiąca, a trafiła do ciebie w następnym miesiącu, możliwość odliczenia VAT-u przesuwa się na deklarację za miesiąc, w którym faktycznie otrzymałeś fakturę. 

Jakie są inne stawki VAT? 

W Polsce obowiązuje kilka stawek podatku VAT. VAT 23 proc. to stawka podstawowa, jednak to rząd decyduje na co w danym czasie jest przewidziana jaka stawka podatku VAT. 
Przykładem może tu być wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej gdzie  
 
Inny przykład to zmiana podatku VAT dla branży beauty, który od 1 kwietnia 2024 wynosi 8 proc., a nie jak wcześniej 23 proc..  
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »