Zwolnienie z podatku PPC

Środa, 16 października 2024 (13:48) Aktualizacja Środa, 16 października 2024 (13:48)
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to podatek, który jest pobierany w Polsce od różnych typów umów i transakcji, takich jak umowy sprzedaży, darowizny, zamiany, pożyczki czy ustanowienia hipoteki. Jednakże istnieją sytuacje, w których podatnicy mogą skorzystać ze zwolnienia z tego podatku.
Zwolnienie z podatku PPC - najważniejsze informacje
Zwolnienie z podatku PPC /123RF/PICSEL

Zwolnienie z podatku PPC - najważniejsze informacje

Co to jest zwolnienie z podatku PCC

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych określone jest w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych i mogą przynieść znaczne korzyści finansowe.

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia z PCC?

Zakup nieruchomości w programie Mieszkanie dla Młodych (MdM): pierwsze mieszkanie nabywane przez osoby fizyczne w ramach programu MdM jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) jeśli spełnione są kryteria dotyczące wieku, powierzchni mieszkania oraz źródła finansowania.

Sprzedaż przedsiębiorstw: transakcje dotyczące sprzedaży przedsiębiorstw lub ich zorganizowanych części mogą być zwolnione z PCC, jeżeli przeniesienie własności jest opodatkowane VAT-em lub jest z tego podatku zwolnione.

Pożyczki w rodzinie: pożyczki udzielane przez najbliższych członków rodziny, takich jak małżonkowie, rodzice, dzieci, czy rodzeństwo, mogą być zwolnione z PCC, pod warunkiem że zostaną zgłoszone do urzędu skarbowego w określonym terminie i formie.

Sprzedaż rzeczy ruchomych: transakcje sprzedaży rzeczy ruchomych, takich jak samochody czy sprzęt AGD są zwolnione z PCC, jeśli wartość transakcji nie przekracza 1000 zł.

Darowizny w rodzinie: darowizny między najbliższymi członkami rodziny, np. między małżonkami, dziećmi, czy rodzicami, są zwolnione z PCC, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zgłoszone do urzędu skarbowego.

Podział majątku małżonków: przeniesienie własności nieruchomości w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków po rozwodzie jest zwolnione z PCC, jeśli podział ten jest równoważny, czyli żadna ze stron nie uzyskuje korzyści majątkowej.

Jak skorzystać ze zwolnienia z PCC?

Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku PCC, należy spełnić określone warunki i dopełnić formalności: 
  • Zgłoszenie transakcji
W niektórych przypadkach, takich jak pożyczki rodzinne, konieczne jest zgłoszenie transakcji do urzędu skarbowego na odpowiednim formularzu (np. PCC-3). 
  • Udokumentowanie transakcji
Trzeba dostarczyć odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zwolnienia, takie jak umowy, oświadczenia czy faktury. 
  • Złożenie wniosku
W niektórych sytuacjach, np. w przypadku nabycia nieruchomości w ramach MdM, konieczne może być złożenie wniosku o zwolnienie z PCC. 
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »