209 mln hrywien wymieniono na złotego

Do 5 kwietnia 28 tys. obywateli Ukrainy wymieniło ponad 209 mln hrywien na polską walutę - powiedziała w rozmowie z Obserwatorem Finansowym dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

"Program rozpoczął się 25 marca, a gdy rozmawiamy 5 kwietnia, w ósmym dniu operacyjnym, blisko 28 tysięcy obywateli wymieniło już ponad 209 mln hrywien po kursie 0,14 złotego za hrywnę. Co nas trochę zdziwiło - nie każdy obywatel Ukrainy wymienia maksymalną kwotę 10 tys. hrywien. Bywa, że mniej" - powiedziała cytowana przez OF Jaroszek.

Reklama

Program wymiany UAH na PLN prowadzi NBP we współpracy z PKO BP.

Dorośli obywatele Ukrainy mogą wymienić w wybranych oddziałach PKO BP maksymalnie do 10.000 hrywien na osobę. Oddziały przyjmują do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1.000 hrywien.

Narodowy Bank Polski będzie skupował od polskich banków hrywny w gotówce otrzymane od obywateli Ukrainy, a następnie wymieni je w NBU według tego samego kursu. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) odkupi od NBP do 10 mld hrywien w gotówce.

Jaroszek poinformowała, że umowa z NBU obowiązuje na razie przez trzy miesiące.

Od strony technicznej, jak wskazała dyrektor, umowa z NBU przewiduje, że hrywny rozliczane będą jako pieniądz elektroniczny przez NBU.  Natomiast gotówka zgromadzona przez NBP oczekuje na decyzję co do dalszego sposobu postępowania.

Gotówka, którą skupimy od obywateli Ukrainy będzie nam zwrócona jako pieniądz elektroniczny przez tamtejszy bank centralny. Do czasu jej odbioru będzie zaś depozytem NBU w NBP - mówi w rozmowie z "Obserwatorem finansowym" Barbara Jaroszek, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP.

Jaroszek, pytana przez portal o wymianę w banku PKO BP hrywny na złote przez obywateli Ukrainy, wskazała, że skrajnie niekorzystny kurs wymiany hrywny w kantorach to realny problem, który Narodowy Bank Polski rozwiązuje we współpracy z Narodowym Bankiem Ukrainy i PKO BP.

"Program rozpoczął się 25 marca, a gdy rozmawiamy 5 kwietnia, w ósmym dniu operacyjnym, blisko 28 tysięcy obywateli wymieniło już ponad 209 mln hrywien po kursie 0,14 złotego za hrywnę. Co nas trochę zdziwiło - nie każdy obywatel Ukrainy wymienia maksymalną kwotę 10 tys. hrywien. Bywa, że mniej" - powiedziała.

Przypomniała, że do wymiany są uprawnieni obywatele Ukrainy, którzy ukończyli 18 lat, legitymujący się paszportem lub dowodem osobistym wydanym po 2016 roku i przysługuje im prawo do jednorazowej wymiany 10 tys. hrywien na złote. Umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy podpisaliśmy na razie na trzy miesiące, a limit skupu to łącznie 10 mld hrywien. Zaczęliśmy od 52 placówek PKO BP, a od 1 kwietnia jest ich już 100.

Pytana przez "OF" o internetowe komentarze, że NBP skupuje hrywny niejako charytatywnie, tracąc na tym i osłabiając złotego, Jaroszek podkreśliła, że to nie jest pomoc humanitarna. "Pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim a Narodowym Bankiem Ukrainy istnieje umowa skupu hrywien. Jest to zwykła transakcja kupna i odsprzedaży ukraińskiej waluty, tyle tylko, że w tych warunkach, zanim hrywny trafią do Narodowego Banku Ukrainy, który nam za nie zapłaci, muszą najpierw przebyć drogę przez oddziały PKO BP i skarbce Narodowego Banku Polskiego" - powiedziała.

Wskazała, że system bankowy w Ukrainie działa w warunkach wojennych, ale działa, NBU reguluje swoje zobowiązania, może zawierać umowy.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wymiana hrywien | hrywna | kursy walut | NBU | wojna w Ukrainie | PKO BP SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »