Reklama

Cięcie stóp byłoby działaniem nieodpowiedzialnym - Zubelewicz, RPP

Cięcie głównej stopy NBP w momencie, gdy przewidywana inflacja ma przyspieszyć do 1-1,4 proc. w ciągu jednego roku byłoby "nieodpowiedzialne" - ocenia w wywiadzie dla Bloomberga Kamil Zubelewicz z Rady Polityki Pieniężnej.

Jego zdaniem dalsze łagodzenie polityki pieniężnej nie pomoże inwestycjom, a może osłabić złotego i tym samym wpłynąć negatywnie na obsługę kredytów walutowych i zwiększyć koszty długu Skarbu Państwa.

Reklama

Zubelewicz obawia się, że zwiększony poziom wydatków publicznych może doprowadzić do szybszego przyspieszenia inflacji. Dodaje, że RPP będzie uważnie obserwować prace nad budżetem państwa na 2017 rok. Wskazuje, że jest niemożliwe, aby wskazać obecnie termin zmian stóp bez szczegółowych informacji na temat polityki fiskalnej.

Członek RPP nie widzi powodu, aby wracać do dyskusji na temat obniżek stóp, chyba, że gospodarka miałaby się załamać "nagle i bez ostrzeżenia". Nawet wówczas obniżka stóp może być rozważana tylko, jeśli niższe koszty kredytu mogłyby znacznie zwiększyć wzrost gospodarczy.

Według Zubelewicza wzrost PKB w tym roku najprawdopodobniej osiągnie 3,6 proc. i będzie napędzany przez wydatki publiczne, co prawdopodobnie doprowadzi do wzrostu inflacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »