Reklama

Dane o PKB oraz wystąpienie J.Yellen nadadzą ton rynkom w czwartek

Dane o PKB w Polsce i w strefie euro oraz wystąpienie Janet Yellen przed komisją senacką w USA zdominują czwartkowe sesje na rynkach walutowym i długu. Ponadto polscy inwestorzy z uwagą śledzić będą rozwój sytuacji na rynkach bazowych.

Zdaniem ekonomistów z Banku Pocztowego, czwartkowa sesja upływać będzie pod znakiem publikacji danych dotyczących PKB.

"W godzinach porannych inwestorzy poznali już dane z gospodarki niemieckiej, które okazały się zgodne z oczekiwaniami, przed południem poznają zaś dane ze strefy euro. W Polsce także opublikowany zostanie dziś wstępny szacunek PKB w III kw. 2013 r., a dodatkowo w godzinach popołudniowych październikowy wskaźnik inflacji CPI" - napisano w porannym biuletynie.

Dane o PKB w Polsce rynek pozna o godz. 10.00, zaś o inflacji o 14.00.

Ekonomiści ankietowani przez PAP oczekują, że w III kwartale gospodarka urosła o 1,7 proc. rdr.

Reklama

"Dane makroekonomiczne będą miały niewątpliwie wpływ na notowania walut, ale rynki finansowe będą przede wszystkim czekać na popołudniowe wystąpienie J.Yellen przed komisją bankowości amerykańskiego Senatu. Opublikowane przez nią wczoraj po zamknięciu sesji w USA komentarze, odczytane jako bardzo +gołębie+, przełożyły się na osłabienie USD wobec EUR" - dodano.

Analitycy Banku Pocztowego spodziewają się, że przy pozytywnych nastrojach globalnych kurs EUR-PLN pozostanie w czwartek poniżej poziomu 4,20, a dane z krajowej gospodarki powinny go dodatkowo wspierać.

Dług uzależniony głównie od rynków bazowych

Zdaniem ekonomistów Pekao oraz Banku Pocztowego, dane o kondycji polskiej gospodarki w III kwartale roku mogą mieć wpływ na kształtowanie się notowań na krajowym rynku długu w czwartek. Jednocześnie podkreślają, że nadal rytm krajowym rynkom nadają informacje z rynków bazowych.

"Wstępny szacunek PKB w III kwartale wypełni dzisiaj skromny kalendarz krajowych publikacji. Obawiamy się, iż odczyt może pozostać w cieniu dominującego wpływu sygnałów z rynków bazowych. Obligacje będą podążać za zmianami na krzywej niemieckiej, a w razie utrwalenia się pozytywnych tendencji, rentowności mogą się jeszcze obniżać (...) Dzisiejsza publikacja wstępnego odczytu PKB w III kwartale może mieć mniejsze znaczenie dla rynku niż wiadomości dochodzące z głównych banków centralnych" - napisano w biuletynie banku Pekao.

"Dla notowań polskich SPW ważne będą dziś nadal zachowania rynków bazowych, choć zaplanowane publikacje krajowych danych, tj. wstępny szacunek PKB w III kw. 2013 r. oraz październikowy wskaźnik inflacji, także mogą mieć znaczenie" - dodano w raporcie ekonomiści Banku Pocztowego.

Ponadto inwestorzy na świecie czekać będą na popołudniowe wystąpienie J.Yellen, nominowanej przez prezydenta USA B.Obamę na następczynię B.Bernanke.

"Już wczoraj po zamknięciu sesji na Wall Street opublikowała ona wstępne komentarze przed planowanym przemówieniem. Ponieważ brzmią one 'gołębio', rentowności w Europie mogą dziś spadać, a w ślad za nimi także rentowności na polskiej krzywej" - napisali ekonomiści Banku Pocztowego.

Ekonomiści z Banku Pocztowego uważają, że krajowe dane będą miały wpływ na ceny SPW prawdopodobnie tylko wtedy, jeśli będą istotnie różnić się od oczekiwań rynkowych.

"Ogólnie rzecz biorąc zarówno lepsze dane z gospodarki, jak i niska inflacja powinny dodatkowo zachęcać inwestorów do lokowania środków w polskie obligacje" - napisano.

     środa  środa  środa
         16.00  9.05
EUR/PLN 4,1951 4,1999 4,2097
USD/PLN 3,1152 3,1347 3,1333
EUR/USD 1,3468 1,3406 1,3429
OK0116   2,95  2,95  2,99
PS0718   3,59  3,62  3,69
DS1023   4,33  4,35  4,41
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »