Reklama

Decyzja Fed kluczowa dla aktywności inwestorów

Środowa decyzja Fed dotycząca stóp procentowych będzie kluczowa dla aktywności inwestorów na polskim rynku długu oraz rynku walutowym.

- Jutro, z uwagi na fakt, że decyzja Fed pojawi się dopiero wieczorem, sesja może mieć dość spokojny przebieg. Wyraźnie widać wyczekiwanie na tę decyzję - powiedział Rafał Uss, diler walutowy z Raiffeisen Polbanku.

Dodał, że w przypadku ewentualnej mocniejszej jastrzębiej retoryki Fed możemy mieć do czynienia z umocnieniem się dolara względem euro, co może delikatnie osłabić złotego do dolara.

- Można jednak przypuszczać, że Fed nie zdecyduje się na bezpośredni sygnał odnośnie dalszego silnego wzrostu stóp procentowych w przyszłości, a to może mieć pozytywny wpływ na złotego - dodał.

Reklama

We wtorek krajowa waluta się lekko umocniła.

- Początek dnia zaczął się słabiej dla polskiej waluty, ale później złoty stopniowo umacniał się do obecnego kursu 4,34 za euro - powiedział Uss.

RYNEK DŁUGU W OCZEKIWANIU: CO ZROBI FED?

Scenariusz dla krajowego rynku obligacji na najbliższe dni również pisać będzie Fed. Możliwości są trzy - podwyżka z gołębim komentarzem, podwyżka z jastrzębim komentarzem oraz brak podwyżki.

Marek Kaczor, diler SPW z banku PKO BP ocenia, że najbardziej prawdopodobną opcją jest pierwszy scenariusz.

- Wszystkie scenariusze są możliwe, ale najbardziej popularny zakłada, że Fed jutro zdecyduje się podnieść poziom stóp oraz zakomunikuje rynkom, że przez pewien czas nie planuje dalszych ruchów i że będzie się tylko przyglądał sytuacji - powiedział Kaczor.

- Rynek powinien na to zareagować pozytywnie, choć ruchy nie byłyby głębokie - dodał.

W ocenie Kaczora, najmniej prawdopodobny wydaje się wariant z brakiem podwyżki stóp.

- To byłyby najbardziej pozytywny sygnał dla naszego rynku, oznaczałby dalsze spadki rentowności. Ale nie spodziewam się takiego obrotu sprawy - powiedział.

- Już bardziej prawdopodobny byłby wariant z komunikatem zwiastującym szybkie, kolejne ruchy stóp w górę. To zaś byłoby najbardziej niekorzystne dla nas - dodał.

We wtorek rentowności polskich papierów spadały. Zdaniem Kaczora, był to efekt korekty.

- W ostatnich dniach widzieliśmy silne wzrosty, dziś rynek to wyrównał. Szczególnie papiery z długiego końca były podatne na te ruchy. Aktywna była dziś zarówno zagranica, jak i inwestorzy krajowi - dodał.

wtorek wtorek poniedz.
16.25 9.00 15.50
EUR/PLN 4.3462 4,3687 4,3593
USD/PLN 3.9671 3,9530 3,9668
EUR/USD 1.0955 1,1052 1,0989
OK0717 1,77 1,81 1,78
PS0420 2,66 2,60 2,50
DS0725 3,13 3,26 3,16

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »