Decyzja o poziomie stóp procentowych przez Fed podjęta
Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. - podano w komunikacie. Fed będzie "rozważny", jeśli chodzi o ew. zmiany w polityce monetarnej. Bankierzy nie ocenili bilansu ryzyk dla perspektyw gospodarczych. Fed usunął z komunikatu sformułowanie o "pewnych, kolejnych stopniowych podwyżkach stóp procentowych". Ścieżka stóp procentowych, według Fed, zależeć będzie od perspektyw dla gospodarki w zależności od napływających danych makro.
Rezerwa Federalna odeszła również od stałej narracji sugerującej dalszy ciąg podwyżek, podkreślając jednocześnie, że przed podjęciem kolejnych kroków zachowa "cierpliwość".
Za utrzymaniem stóp bez zmian opowiedzieli się wszyscy członkowie Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku. Fed dostosował swoje stanowisko wobec ostatnich "globalnych ekonomicznych i finansowych wydarzeń".
Od stycznia konferencje prezesa Fedu będą się odbywały po każdym posiedzeniu FOMC.
W komunikacie Fedu nie znalazły się także oceny ryzyk dla perspektyw gospodarczych w USA. Poprzednio Fed określił ryzyka jako "zasadniczo zbilansowane".
Fed ocenił, że jest gotowy do normalizacji dostosowywania redukcji sumy bilansowej.
Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.
W grudniowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do dwóch z trzech przewidywanych we wrześniu, a do komunikatu dodano sformułowanie o "pewnych, kolejnych podwyżkach".
Fed podtrzymał ocenę, że wzrost gospodarczy w USA pozostaje solidny. Według Fedu "rynek pracy był bardzo mocny", a "bezrobocie pozostało niskie".
W komunikacie Fed napisano, że wydatki gospodarstw domowych "nadal mocno rosły", natomiast wzrost inwestycji był "bardziej umiarkowany w porównaniu z szybkim tempem wzrostu wcześniej".
Z grudniowych projekcji Fed wynika, że wzrost gospodarczy w USA w 2019 r. spowolni do 2,3 proc. z 3,0 proc. w 2018 r. Mediana oczekiwań Fed dla deflatora PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji) wynosi 1,9 proc. w 2019 r.
Ostatnia podwyżka stóp proc. miała miejsce podczas posiedzenia 19 grudnia 2018 r. Wtedy amerykańska Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb do 2,25-2,50 proc. Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w 2018 r.
Zgodnie z coroczną rotacją, prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2019 r. objęli: Eric Rosengren (Boston) i Esther L. George (Kansas City) o nastawieniu jastrzębim, a także Charles L. Evans (Chicago) i James Bullard (St. Louis) o podejściu gołębim.
Prawo głosu w FOMC stracili na pewien czas: Loretta Mester (San Francisco), Raphael Bostic (Atlanta), Thomas Barkin (Richmond), Mark Gould (San Francisco).
W grudniowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 r. spadła do dwóch z trzech przewidywanych we wrześniu, a do komunikatu dodano sformułowanie o "pewnych, kolejnych podwyżkach". Protokół ze styczniowego spotkania Fed zostanie opublikowany 20 lutego. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 19-20 marca. Po ogłoszeniu decyzji odbędzie się konferencja prezesa Jerome'a Powella oraz publikacja kwartalnych projekcji makro.
PAP
Ostra reakcja rynków walutowych!
....................................
Pierwsza reakcja kursu dolara USD/PLN to nieznaczny ponad 1 groszowy spadek. Zdecydowanie ciekawiej wygląda sytuacja dla kursu euro do dolara EUR/USD oraz dolara amerykańskiego w stosunku do dolara kanadyjskiego USD/CAD. Akcje zareagowały wypowiedzi Fedu, Dow Jones Industrial Average skoczył 450 punktów do nowego maksimum na dzień krótko po ogłoszeniu. W reakcji na decyzję Rezerwy Federalnej kurs dolara osłabił się o 0,4 proc. wobec koszyka walut, do 95,44.
USA ostrzegają rynki finansowe
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton ostrzegł w środę rynki finansowe przed handlowaniem wenezuelskim złotem, ropą naftową i innymi surowcami, ostrzegając. że USA mogą podjąć działania przeciw tym, którzy będą łamać to zalecenie.
- Moja rada dla bankierów, brokerów, traderów, pośredników i innych biznesów: nie handlujcie złotem, ropą naftową i innymi wenezuelskimi surowcami skradzionymi wenezuelskiemu narodowi przez mafię Maduro. Jesteśmy gotowi podjąć działania - napisał Bolton na Twitterze.
Stany Zjednoczone, które 23 stycznia jako pierwsze państwo uznały deklarację przewodniczącego parlamentu Juana Guaido o tymczasowym przejęciu urzędu prezydenta, w ostatnich dniach wprowadzają kolejne restrykcje gospodarcze wymierzone w reżim Nicolasa Maduro.
W poniedziałek nałożyły sankcje na wenezuelski państwowy koncern naftowy PDVSA (ropa naftowa jest głównym towarem eksportowym Wenezueli), a we wtorek przekazał Guaido kontrolę nad aktywami Wenezueli znajdującymi się na rachunkach rządowych tego kraju w amerykańskich bankach.
Maduro - który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu przez niego niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w zeszłym roku - oskarża Waszyngton o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie.