Euro jest zbyt słabe
Kanclerz Niemiec, A.Merkel, powiedziała wczoraj, że "euro jest zbyt słabe" z powodu polityki EBC. Jednocześnie, niemieckie media (Spiegel, Handelsblatt) donosiły w ostatnich dniach, że Berlin będzie naciskać, aby nowym Prezesem EBC został szef Bundesbanku, J.Weidmann. Można to uznać za sygnały zbliżającego się zwrotu w polityce EBC.
Wspólna europejska waluta ciągle pozostaje pod wpływem poniedziałkowych słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która powiedziała, że euro "jest zbyt słabe". Euro mogą wspierać ostatnie dane z gospodarki eurolandu, które podsycają spekulacje o zbliżającej się normalizacji polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble i jego francuski odpowiednik Bruno Le Maire zapowiedzieli ostatnio wzmocnienie strefy euro. W tym celu powstanie wspólna grupa robocza, która opracuje konkretne propozycje na posiedzenie obu rządów w lipcu.
"Wzmocnienie strefy euro ma kluczowe znaczenie" - powiedział Schaeuble po spotkaniu z Le Maire'em w Berlinie. "Francja i Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność" - oświadczył szef niemieckiego resortu finansów. Celem niemiecko-francuskich projektów "nie jest dzielenie Europy, lecz sprawienie, by posuwała się do przodu" - zapewnił i dodał, że Berlin i Paryż są "motorem europejskiego rozwoju".
Le Maire zaznaczył, że Francja i Niemcy postanowiły "stworzyć nową dynamikę" w strefie euro. "Od wielu lat mówimy o tym, ale postęp jest zbyt wolny" - zauważył minister. Wśród tematów, którymi ma zająć się wspólna grupa robocza, wymienił "konwergencję podatków" oraz kwestię koordynacji polityki gospodarczej w eurolandzie.
"Nie możemy mieć jednego obszaru walutowego, w którym obowiązuje 15 różnych polityk gospodarczych" - podkreślił Le Maire. "Potrzebna jest rzeczywista koordynacja" - dodał. Jego zdaniem konieczne są też wspólne niemiecko-francuskie inwestycje, które przyczynią się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.
Le Maire zapewnił, że Francja ograniczy deficyt budżetowy. "To zobowiązanie prezydenta (Emmanuela) Macrona, a ja jestem zobowiązany do realizacji tego zobowiązania" - wyjaśnił. Odpowiadając na pytania, Le Maire sprecyzował, że "harmonizacja podatków" dotyczyć ma przede wszystkim opodatkowanie przedsiębiorstw.
Prezydent Francji Emmanuel Macron objął urząd 14 lipca. Dzień później przyjechał z pierwszą wizytą zagraniczną do Berlina, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Wspólne posiedzenie rządów obu krajów ma się odbyć w lipcu, po wyborach parlamentarnych we Francji.