Reklama

Fed może "rozruszać rynki", jeśli zakończy QE to złoty może się osłabić

Inwestorzy czekają na środową decyzję Fed, która może "rozruszać rynki" - oceniają dilerzy. Analitycy wskazują, że jeśli zgodnie z oczekiwaniami Fed zakończy program QE, to umocni się dolar, a złoty może tracić. Jednak dilerzy nie wykluczają bardziej gołębiego sygnału z banku centralnego USA.

W ocenie analityków decydująca dla rynków walutowych będzie jutrzejsza wieczorna decyzja Fed.

Reklama

- Panuje nastawienie, że Fed zakończy program QE, co może spowodować presję na osłabienie złotego i wesprzeć dolara - powiedziała w rozmowie z PAP Dorota Strauch, analityk rynków walutowych Raiffeisen Polbanku.

W ocenie Strauch we wtorek zmienność na parze EURPLN nie była duża, a sesja na dolarze była ciekawsza.

- We wtorek pojawiły się przeciwstawne dane z USA. Najpierw słabsze dane o zamówieniach na dobra trwałe, potem lepsze niż się spodziewano nastroje konsumenckie. To spowodowało pewną huśtawkę - powiedziała Strauch.

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu spadły mdm o 1,3 proc., po tym jak w sierpniu spadły o 18,3 proc. mdm. Analitycy oczekiwali, że zamówienia wzrosną o 0,5 proc. mdm.

Opracowywany przez Conference Board indeks zaufania amerykańskich konsumentów wzrósł w październiku 2014 roku do 94,5 pkt. z 89,0 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 87,0 punktów.

RENTOWNOŚCI NIECO W DÓŁ, FED MOŻE "ROZRUSZAĆ RYNKI"

We wtorek polski rynek długu się umocnił. Zdaniem dilerów kluczowe dla niego są decyzje polskich i amerykańskich władz monetarnych.

- We wtorek rynek jest trochę mocniejszy. Przy tych poziomach pojawili się kupujący z zagranicy - powiedział PAP Andrzej Bowtruczuk, diler SPW w mBanku.

- Nastroje na rynkach są mieszane. Dane ze strefy euro, czy produkcyjne z USA, są słabsze. Idzie spowolnienie - dodał.

W ocenie Bowtruczuka, posiedzenie FOMC "może rozruszać rynek".

- Fed, mimo wszystko, jest gołębi w nastawieniu. Mam przeczucie, że ostatnie pogorszenie koniunktury i niższa presja inflacyjna mogą nie pozostać bez komentarza - powiedział diler.

Jego zdaniem kluczowa dla polskiego rynku długu jest RPP.

- Ostatnie wypowiedzi jej członków nie były bardzo gołębie. Pojawiają się głosy, że w listopadzie stopy spadną o 25 pb i na tym koniec - powiedział diler mBanku.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla PAP Elżbieta Chojna-Duch oceniła, że obniżka stóp procentowych NBP w listopadzie jest możliwa, ale nie przesądzona. Jej zdaniem przestrzeń do kolejnej ich redukcji mocno się zawęziła po istotnym, głębszym od oczekiwań poluzowaniu polityki pieniężnej w październiku.

wtorek wtorek poniedz.
16.00 8.50 16.00
EUR/PLN 4,2199 4,2210 4,2243
USD/PLN 3,3109 3,3210 3,3242
EUR/USD 1,2743 1,2710 1,2709
OK0716 1,71 1,72 1,69
PS0719 2,04 2,06 2,05
DS0725 2,61 2,65 2,64
Dowiedz się więcej na temat: złoty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »