Focus Online: Osłabiając złotego, Polska szkodzi partnerom z UE

Polska bardziej niż inne kraje UE skorzysta z unijnego funduszu odbudowy. Pomimo to polski bank centralny NBP interweniował w celu wsparcia własnej gospodarki kosztem partnerów z UE. To skandal – pisze Focus Online

Jak pisze Maximilian Nagel z Focus Online, Polska będzie beneficjentem funduszu odbudowy Europy uzgodnionym na ostatnim szczycie UE. Wschodni sąsiad Niemiec ma otrzymać z tego funduszu 36 mld euro. Z wyliczeń Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) Polska otrzyma 2,85 mld euro więcej niż wyniosą straty spowodowane pandemią. "Polsce najwidoczniej to nie wystarcza" - zauważa autor zwracając uwagę na doniesienia o interwencji NBP w celu osłabienia polskiej waluty.

Czy NBP skupuje potajemnie polską walutę?

NBP interweniował prawdopodobnie na rynku dewizowym na korzyść złotego - napisał w komentarzu analityk rynków dewizowych Ulrich Leuchtmann z Commerzbanku. Focus Online zastrzega, że NBP nie skomentował tych doniesień. Ekspert podkreślił, że wcześniejsze doniesienia na temat polskiego banku centralnego okazywały się nieprawdziwe.

Reklama

"Agencje są przekonane, że tym razem mają rację" - napisał Leuchtmann. Błędne informacje w przeszłości wynikały najczęściej z pomylenia regularnych zakupów - nie sprzedaży - z interwencjami. "Tym razem wychodzimy z założenia, że NBP rzeczywiście sztucznie osłabił złotego, chociaż resztki sceptycyzmu (wobec tych doniesień) pozostają" - cytuje Leuchtmanna Focus.de.

Polska silnym krajem eksportowym

Słabsza waluta oznacza wsparcie dla zorientowanej na eksport gospodarki. Polska gospodarka stała ostatnio na solidnych podstawach. W minionych miesiącach Polska osiągała regularnie nadwyżkę bilansu handlowego. Polska dużo więcej eksportuje niż importuje - czytamy w internetowym wydaniu niemieckiego tygodnika.

Chęć wzmocnienia eksportu przez Polskę po recesji  spowodowanej Covid19 poprzez osłabienie waluty, Focus Online uważa za zrozumiały. Ale, jak podkreślił Leuchtmann, nie jest to zadaniem NBP. Interwencja, jeśli rzeczywiście miała miejsce, byłaby dowodem na to, że NBP "zmienił swój punkt ciężkości ze sterowania inflacją na wspieranie realnej gospodarki".

Ekspert zaznaczył, że kryzys wywołany korinawirusem nie zahamował inflacji w Polsce. Załamanie popytu, w przeciwieństwie do innych krajów, nie ma skutków antyinflacyjnych, dlatego NBP nie ma - jak twierdzi - powodów do poluzowania polityki monetarnej za pomocą sprzedaży złotego.

Polityka kosztem sąsiadów

Zdaniem Leuchtmanna sztuczne osłabianie złotego w celu wzmocnienia eksportu byłoby nie tylko z tego powodu skandalem. "To posunięcie odbywa się kosztem sąsiadów" - zaznacza ekspert. "Sztuczne osłabienie złotego zapewnia polskiej gospodarce nieuczciwą przewagę konkurencyjną na europejskim rynku wewnętrznym i to w czasie, gdy UE podejmuje wielki wysiłek, by złagodzić koniunkturalne skutki pandemii" - czytamy w Focus Online.

"NBP kąsa rękę, która karmi polską gospodarkę" - napisał ekspert Commerzbanku. Uznał to za "szczególnie perfidne", ponieważ na rynku wewnętrznym UE dla Polski nie ma żadnych utrudnień konkurencyjnych. "NBP, jeżeli rzeczywiście dokonał interwencji, naruszył, przynajmniej w sensie idealistycznym, podstawy rynku wewnętrznego" - ocenił Leuchtmann.

Wątpliwości, czy NBP rzeczywiście "zamieszał" na rynku walutowym, nadal pozostają - zastrzegł Focus.de.

Redakcja zaznacza, że UE jest głównym rynkiem dla polskiego eksportu. 80 proc. wynoszącego 220 mld euro eksportu Polski przypada na kraje UE.

Wzmacnianie własnej gospodarki  kosztem partnerów handlowych byłoby "perfidnym zabiegiem" - ocenił Leuchtmann. "Z politycznego punktu widzenia jest to niezwykle niebezpieczna gra" - dodał ekspert Commerzbanku.

Jacek Lepiarz

- - - - - -

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: NBP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »