Reklama

Gatnar, RPP: Do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp po 50 pb.

Członek RPP Eugeniusz Gatnar powiedział w radiu TOK FM, że do stycznia potrzebne są jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pb., a inflacja do końca bieżącego roku może przekroczyć 8 proc.

- Myślę, że musimy się zdecydować na jeszcze dwie podwyżki po ok. 50 pb. To byłby poziom, jeśli byśmy go osiągnęli w styczniu, który daje szasnę, że w perspektywie średniookresowej, a więc ośmiu kwartałów, dwóch lat, będziemy mogli wrócić z inflacją do przedziału odchyleń od celu, który wyznacza nam ustawa o NBP - powiedział Gatnar.

- Myślę, że czeka nas jeszcze (...) 2-3 miesiące wzrostu (inflacji - PAP), a potem te czynniki, które powodują wzrosty inflacji, będą powoli wygasały. (...) Wydaje mi się, że już w listopadzie będzie wstępny odczyt inflacji, zapewne przekroczymy 7 proc., a do końca roku 8 proc. może nawet trochę więcej - to będzie wymagało naszej reakcji - dodał.

Reklama

Według Gatnara, RPP powinna zacząć podwyżki stóp procentowych wcześniej niż to uczyniła, żeby przeciwdziałać spirali płacowo-cenowej, która w pewnym stopniu już się rozkręciła.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W ocenie członka RPP najmniej zamożne gospodarstwa domowe doświadczają teraz nawet 15-proc. inflacji.

Kadencja Gatnara w RPP upływa 25 stycznia 2022 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »