Reklama

Hardt, RPP: Symboliczna podwyżka stóp procentowych byłaby dowodem wiary NBP w gospodarkę

Członek RPP Łukasz Hardt ocenił, że symboliczna podwyżka stopy procentowej przez RPP, np. o 15 pb., nastawiona na ograniczenie wzrostu oczekiwań inflacyjnych, byłaby dowodem na wiarę NBP w optymistyczny scenariusz rozwoju polskiej gospodarki.

"W najbliższym czasie Rada Polityki Pieniężnej powinna rozważyć symboliczną podwyżkę stopy procentowej, np. o 15 punktów bazowych, nastawioną na ograniczenie wzrostu oczekiwań inflacyjnych. Taka podwyżka stóp byłaby też dowodem na wiarę banku centralnego w optymistyczny scenariusz rozwoju polskiej gospodarki. Historia świata zna mnóstwo przykładów, gdy zbyt łagodna polityka pieniężna prowadziła do naprawdę poważnych perturbacji nie tylko w gospodarce, lecz także w systemach politycznych. Jeśli więc teraz nie zareagujemy delikatnie, to może być tak, że za rok symboliczna podwyżka już nie wystarczy" - powiedział, cytowany przez "Do Rzeczy" Hardt.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Nie możemy ostro walczyć z inflacją, podnosząc gwałtownie stopy, bo jesteśmy w delikatnym okresie wychodzenia z pandemii. Z drugiej strony, jeśli w ogóle nie zareagujemy, to dopiero będzie problem. Obawiam się bowiem scenariusza, w którym konsumenci i firmy zaczną utwierdzać się w przekonaniu, że nie ma takiego splotu okoliczności, przy którym Rada Polityki Pieniężnej może podjąć decyzję o wzroście stopy procentowej. Taka decyzja nie zapadła na początku ubiegłego roku, gdy mieliśmy wysoką inflację i oczekiwania inflacyjne. Teraz znów mamy wysoką inflację, wyjątkowo niskie bezrobocie i bardzo wysoką dynamikę wynagrodzeń. To jest środowisko, które naturalnie sprzyja wzrostowi inflacji. Jakaś reakcja po stronie polityki pieniężnej jest więc konieczna" - dodał.

Zdaniem Hardta, jeśli pandemia wygaśnie, to w 2021 r. polska gospodarka może zanotować wzrost nawet o ok. 5 proc.

- - - - -

Podwyżka stóp proc. w '21 pożądana, by ograniczyć ryzyko efektów II rundy - Millennium

Podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku byłaby pożądana w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych i ograniczenia ryzyka pojawienia się efektów drugiej rundy - napisali w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS ekonomiści Banku Millennium.

"Opublikowane dane utrwalają oczekiwania na solidny wzrost gospodarczy, któremu towarzyszyć będzie podwyższona inflacja. Przez kilka najbliższych kwartałów utrzymywać się ona będzie powyżej celu banku centralnego. Teraz Rada Polityki Pieniężnej wciąż komunikuje scenariusz stabilizacji stóp procentowych jako najbardziej prawdopodobny, jednak coraz lepsze perspektywy gospodarcze przybliżają termin normalizacji polityki pieniężnej, ponieważ utrzymywanie niemal zerowych stóp procentowych będzie w takich warunkach coraz trudniejsze" - napisano.

"Jeśli odbudowa gospodarki zostanie potwierdzona w kolejnych kwartałach, w tym także inwestycji, to powinny zmniejszyć się obawy o trwałość ożywienia, dając argument do normalizacji polityki pieniężnej. Szczególnie, że nie są planowane kolejne rządowe programy wsparcia, co zmniejszy 'zapotrzebowanie' na ultra niski koszt finansowania, a także kontynuację programu skupu aktywów. Podwyżka stóp procentowych jeszcze w tym roku byłaby w naszej ocenie pożądana w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych i ograniczenia ryzyka pojawienia się efektów drugiej rundy" - dodano.

W poniedziałek GUS podał wyższe od oczekiwań dane o strukturze PKB w I kwartale. PKB spadł o 0,9 proc. rdr wobec -1,2 proc. w szacunku flash.

Inwestycje w I kwartale wzrosły o 1,3 proc. rdr wobec konsensusu -8,6 proc., konsumpcja prywatna wzrosła o 0,2 proc. vs. oczekiwane -0,7 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 1,0 proc. wobec konsensusu -1,5 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »