Reklama

Inwestorzy czekają na rozwój wydarzeń dot. Portugalii

Złoty w poniedziałek lekko się osłabił wobec euro i dolara, jednak inwestorzy wstrzymują się z poważniejszymi decyzjami do czasu wyjaśnienia się sytuacji w Portugalii i Hiszpanii. Dług natomiast czeka na przetarg obligacji oraz dane GUS o CPI w marcu.

- Dzisiaj na rynku nie dzieje się wiele. Sesja przebiega spokojnie, pomimo iż złoty nieco się osłabił. Najwidoczniej poziom 3,95/EUR okazał się barierą psychologiczną "nie do pokonania". (...) Myślę, że złoty może powrócić nawet do poziomu 4,00/EUR. Inwestorzy obserwują sytuację globalną i czekają na wydarzenie, które może nadać kierunek rynkowi - ruchy na rynku są stosunkowo niewielkie, przy bardzo dużej płynności (...). W tej chwili w bliższej perspektywie nie ma wydarzeń, które mogłyby drastycznie zmienić nastawienie inwestorów do polskiej waluty. Inwestorzy obserwują, jak rozwinie się sytuacja związana z finansowymi kłopotami Hiszpanii i Portugalii - powiedział Paweł Gajewski z Banku Millennium.

Reklama

Komisja Europejska potwierdziła w piątek, że otrzymała oficjalny wniosek o pomoc finansową od Portugalii, która po Grecji i Irlandii jest trzecią ofiarą kryzysu zadłużenia w eurolandzie. Do połowy czerwca kraj musi oddać 9 mld euro, z czego 4,2 mld do 15 kwietnia.

Hiszpania, która próbuje wydostać się z kryzysu, w który popadła w 2008 roku, nadal budzi niepokój rynków finansowych co do możliwości ograniczenia swojego długu publicznego i ożywienia gospodarki.

PKB Hiszpanii, dotkniętej przez międzynarodowy kryzys finansowy i pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości, zmniejszył się o 3,7 proc. w roku 2009. W 2010 roku PKB niemal nie zmienił się odnotowując minimalny wzrost o 0,1 proc.

Największym zmartwieniem dla hiszpańskiej gospodarki jest wysoka stopa bezrobocia, która pod koniec 2010 roku wyniosła 20,33 proc. - najwięcej wśród krajów OECD.

Rynek długu czeka na aukcję i dane o inflacji

- Rynek jest spokojny. Inwestorzy przed podjęciem dalszych decyzji czekają na wyniki aukcji oraz dane o inflacji. Rynkiem nie wstrząsnęły dzisiaj ani komentarz ze strony S&P sugerujący możliwość obniżenia ratingu Polski po wyborach - w przypadku braku reform, ani informacja o możliwości podjęcia interwencji przez BGK - powiedział Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING BSK.

Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu w MF powiedział w mediach, że BGK mógłby kupować na rynku wtórnym papiery skarbowe, gdyby na rynku pojawiły się napięcia niezwiązane z oceną fundamentalną.

W środę, 13 kwietnia, Ministerstwo Finansów zaoferuje na przetargu obligacje OK0713 za 3-5,5 mld zł, a GUS poda dane o inflacji w marcu. Z piątkowej ankiety PAP wynika, że w marcu CPI wyniósł 3,8 proc. wobec 3,6 proc. w lutym 2011 r.

     poniedz. poniedz. piątek
      16.00   9.30  16.05
EUR/PLN  3,9690  3,9630 3,9584
USD/PLN  2,7465  2,7387 2,7409
EUR/USD  1,4450  1,4460 1,4456
OK0113   5,02   5,03  5,02
PS0416   5,74   5,75  5,74
DS1020   6,15   6,14  6,14
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »