KNF zabiera głos w sprawie oprocentowania depozytów i WIBOR-u
KNF nie zamierza wpływać decyzjami administracyjnymi na wysokość oprocentowanie depozytów w bankach - poinformował przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski. To reakcja na apel premiera do banków aby sektor finansowy nie był jedynym beneficjentem wysokiej inflacji w Polsce.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
"Uważam, że to jest elementem odpowiedzialności zarządów (banków - PAP), to jest decyzja biznesowa. Ja nie mam intencji, by w sposób administracyjny oddziaływać na wysokość oprocentowania depozytów" - powiedział przewodniczący podczas kongresu Impact'22.
Jastrzębski ocenia, że obecnie duża rozbieżność pomiędzy oprocentowaniem kredytów i depozytów wynika z istotnych zasobów płynnościowych banków.
Zdaniem przewodniczącego podniesienie stawek depozytów może być dla banków "elementem zarządzania relacjami z klientami".
"Być może elementem zarządzania relacjami z klientami ze strony banków powinno być jakieś, przynajmniej w średnim okresie, w jakim mamy do czynienia teraz, jakieś zbliżanie ścieżki oprocentowanie depozytów i kredytów. Dzięki temu, że ta ścieżka wyglądała tak jak wyglądała w okresie 6 miesięcy (...) banki zakumulowały duży bufor jeżeli chodzi o wyniki" - powiedział.
"Teraz w ramach budowania takiego przeświadczenia, że banki grają fair, powinna ta ścieżka stać się bardziej stroma" - dodał.
Zdaniem szefa KNF zastąpienie WIBOR w umowach kredytów hipotecznych stawką POLONIA, to wariant rezerwowy - poinformował przewodniczący KNF, Jacek Jastrzębski. Scenariusz bazowy to stworzenie wskaźnika przez GPW Benchmark, który może zacząć być publikowany "w stosunkowo krótkim czasie" - dodał przewodniczący.
"Zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką POLONIA nie jest wariantem bazowym, to jest tzw. backstop, gdyby nie doszło do wypracowania wskaźnika overnight przez GPW Benchmark. My jesteśmy w kontakcie z GPW Benchmark i z bankami w tej sprawie i zakładamy, że ten wskaźnik O/N zostanie wypracowany i zostanie rozpoczęta jego publikacja w takim terminie, z takim wyprzedzeniem, że będzie możliwe przejście na jego stosowanie od 1 stycznia (2023 roku - PAP)" - powiedział Jastrzębski podczas kongresu Impact'22.