Kolejny spadek odnotowała we wtorek brytyjska waluta - funt szterling - której kurs wobec dolara obniżył się o 1,3 proc. i wyniósł 1,3112 dolara - najniżej od września 1985 roku. To o 12 proc. mniej niż poziom sprzed referendum, które zadecydowało o Brexicie.
W stosunku do euro wartość funta szterlinga obniżyła się do poziomu najniższego od października 2013 roku i wyniosła 1,1484 euro - podały we wtorek służby FactSet.
Inwestorzy, jak piszą media, pozbywają się brytyjskich aktywów, które uważają za ryzykowne, w związku z nową falą obaw o to, co może przynieść wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
- - - - -
Bank Anglii: Uwidaczniają się zagrożenia dla stabilności finansowej po Brexicie
Zaczęły się uwidaczniać niektóre zagrożenia dla stabilności finansowej, o których ostrzegano przed referendum ws. Brexitu - podał we wtorek Bank Anglii. Ogłosił kroki, by upewnić się, że brytyjskie banki nadal będą udzielać pożyczek w tym trudnym okresie.
Reklama
"Są dowody na to, że niektóre zagrożenia zaczynają się krystalizować. Obecne prognozy dla stabilności finansowej stanowią wyzwanie" - poinformował bank centralny. Komisja ds. polityki finansowej Banku Anglii spotykała się dwa razy po referendum z 23 czerwca, w którym 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za wyjściem z UE.
Gubernator Banku Anglii Mark Carney we wtorek po raz trzeci w ciągu 12 dni pojawił się publicznie, by uspokoić Brytyjczyków.
Szef Banku Anglii powiedział dziennikarzom, że instytucja ta zmieni wymogi kapitałowe, by potencjalnie uwolnić 150 mld funtów w pożyczkach dla gospodarstw domowych i firm, w nadziei na utrzymanie gospodarki na odpowiednim poziomie.
Bank postanowił zmniejszyć ograniczenia w zakresie wymogów kapitałowych dla banków co najmniej do czerwca 2017 roku, aby zachęcić je do udzielenia pożyczek z myślą o wspieraniu brytyjskiej gospodarki. Oznacza to, że cofnie swą decyzję z marca, w której zwiększył te wymogi.
W związku z Brexitem i ryzykiem spadku inwestycji pojawiały się obawy, że brytyjska gospodarka wejdzie w recesję.
Od dnia referendum do 1 lipca funt szterling średnio stracił w relacji do dolara 9 proc. Bank Anglii podkreślił też, że wartość akcji wielkich banków spadła średnio o 20 proc., podczas gdy rentowność 10-letnich brytyjskich obligacji spadła o 52 punkty bazowe.
Brytyjski fundusz zawiesza wypłaty - wspomnienie kryzysu?
Firma Standard Life Investments poinformowała swoich klientów, że zawiesza wypłaty z funduszu, który inwestuje w nieruchomości na terenie Wielkiej Brytanii. Fundusz jest wyceniany na niecałe 3 miliardy funtów, co dla tak rozwiniętej gospodarki nie stanowi problemu, a dodatkowo wypłaty są zawieszone na 28 dni (na razie), ale inwestorzy mogą przestraszyć się wspomnień z przeszłości.
Na pytanie kiedy rozpoczął się poprzedni Wielki Kryzys z lat 2007-2008 większość osób odpowie "Lehman Brothers" albo "Bear Stearns". W dużej mierze jest to prawda, ale pierwsze bardzo poważne sygnały ostrzegawcze dotarły na rynek, kiedy bank BNP Paribas zawiesił handel na swoich 3 funduszach w związku z problemami z wyceną ich aktywów.
Teraz SLI musi odmówić wypłaty środków inwestorom, ponieważ zbyt wielu z nich chce na raz wycofać swoje aktywa. Fundusz nie jest w stanie od razu umorzyć tylu jednostek, ponieważ najpierw musi sprzedać nieruchomości z portfela. Od jakiegoś czasu widoczne są sygnały pękania bańki czy też schładzania koniunktury na rynku nieruchomości w Londynie, a to, co wydarzyło się wczoraj ten proces może jeszcze przyspieszyć. Inwestorom wypada mieć nadzieje, że będzie to odosobniony przypadek i kolejne fundusze nie będą zmuszone do podobnych działań, ponieważ stworzą one dodatkową presję na ceny nieruchomości i wpadniemy w błędne koło.
Póki co, jest to jeden z pierwszych realnych skutków referendum pomijając osłabienie funta. Prawdopodobnie porównanie do poprzedniego kryzysu nie ma większego sensu, ale z drugiej strony wtedy też sygnały ostrzegawcze były ignorowane. Po drugie inwestorzy, którzy mają świeżo w pamięci wydarzenia z lat 2007-2008 mogą być wyczuleni na tego rodzaju informacje. Informacje z Wielkiej Brytanii są może jedynym powodem dzisiejszych spadków, ale na pewno w nich nie przeszkadzają.
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy
spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.