Kursem złotego kieruje Ukraina

Polska waluta, w razie dalszego wzrostu awersji do ryzyka związanego z napięciami na Ukrainie, można osłabić się w stronę strefy 4,24-4,26 za euro. Gdyby jednak sytuacja miała się unormować, kurs powinien ponownie konsolidować się w przedziale 4,16-4,20.

"Polski złoty pozostał względnie odporny na wzrost napięcia na Ukrainie, choć EUR-PLN systematycznie oddalał się od dwutygodniowego przedziału wahań (4,1550-4,1800), rosnąc w kierunku 4,21. W piątek ta bariera została chwilowo przełamana na mniej płynnym rynku, a ruch stracił impet. Tak czy inaczej złoty jest aktualnie najsłabszy od pięciu tygodni. W razie dalszego wzrostu awersji ryzyka nie można wykluczyć mocniejszego przesunięcia w stronę strefy 4,24-4,26. Gdyby sytuacja unormowała się kurs powinien ponownie konsolidować się w przedziale 4,16-4,20. Dzisiejsze otwarcie przynosi kwotowania nieznacznie powyżej 4,21, a krótszy tydzień dla krajowych inwestorów sprawi, iż zmiany na wykresie polskich par walutowych będą miały mniej fundamentalny charakter" - napisali w porannym raporcie ekonomiści z Banku Pekao.

Reklama

Ekonomiści z Banku Millennium zaznaczają w porannym raporcie, że początek nowego tygodnia przynosi utrzymanie negatywnej presji w wycenie walut regionu, w związku z napięciem geopolitycznym wywołanym sytuacją we wschodniej części Ukrainy.

"Rynek pozostaje ponadto w oczekiwaniu na wydarzenia, które będą miały miejsce w dalszej części tygodnia. Na szczególną uwagę zasługiwać będzie wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, wstępne dane za I kwartał dotyczące tempa PKB w Stanach Zjednoczonych oraz zmiana zatrudnienia poza sektorem rolniczym w tym kraju. O nastrojach, w tym krótszym tygodniu ze względu na święto pracy, zadecydują także dane o indeksie PMI z największych gospodarek Eurolandu. W naszej ocenie w perspektywie rozpoczynającego się tygodnia złoty ma szansę zyskiwać względem euro, choć w umiarkowanym zakresie" - napisali.

Rezerwa Federalna poda decyzję w sprawie stóp procentowych w środę o godzinie 20.00 czasu polskiego. Informacja dotycząca PKB w I kwartale w USA zostanie podana tego samego dnia o 14.30. Dane o stopie bezrobocia w kwietniu i liczbie utworzonych nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym i prywatnym w USA rynki poznają w piątek, 2 maja, o godzinie 14.30.

Płynność na FI będzie ograniczona

Ekonomiści z Banku Pekao wskazują w porannym raporcie, że w najbliższych dniach płynność na rynku długu będzie ograniczona z racji długiego weekendu majowego.

"W połowie tygodnia inwestorzy poznają podaż SPW na maj. W całym kwartale założono 4-5 przetargów o łącznej wartości 20,0-30,0 mld PLN, emisję BGK na rzecz KFD do 2,0 mld PLN oraz ewentualnie aukcja zamiany w czerwcu. Spodziewamy się dwóch przetargów regularnych i tradycyjnie szerokiej oferty w maju o łącznej wartości około 8,0-12,0 mld PLN" - napisali.

"Perspektywa ograniczenia podaży SPW będzie wsparciem dla obligacji skarbowych i prawdopodobnie odsunie w czasie proces normalizacji rynkowych stóp procentowych. Niemniej jednak rentowności wzdłuż krzywej powinny być wyższe pod koniec roku. W najbliższym czasie płynność będzie ograniczona z racji długiego weekendu majowego. Krajowy rynek zareaguje na decyzje Fed i piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy dopiero na początku kolejnego tygodnia" - dodali.

poniedz. piątek piątek
9.00 16.10 9.00
EUR/PLN 4,2091 4,2065 4,2044
USD/PLN 3,0415 3,0384 3,0377
EUR/USD 1,3839 1,3844 1,3831
OK0716 3,00 3,01 3,02
PS0718 3,50 3,48 3,51
DS1023 4,12 4,11 4,10
PAP
Dowiedz się więcej na temat: polska waluta | Ukraine | waluty | kursy złotego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »