Miękkie lądowanie

Nowa miara inflacji bazowej (CPI z wyłączeniem cen żywności i energii) pozostała w lipcu na poziomie 2,2%r/r, jednak w najbliższych miesiącach możemy zobaczyć jej wzrost w okolice 3%.

Nowa miara inflacji bazowej (CPI z wyłączeniem cen żywności i energii) pozostała w lipcu na poziomie 2,2%r/r, jednak w najbliższych miesiącach możemy zobaczyć jej wzrost w okolice 3%.

Możliwe wyraźne ruchy inflacji bazowej w kolejnych miesiącach

Podobną opinię przedstawił wcześniej Dariusz Filar, uznając takie zachowanie tej miary za argument za jedną lub dwoma podwyżkami jeszcze w tym roku. Przy braku komentarzy odnośnie inflacji bazowej ze strony pozostałych członków RPP można przyjąć, że lipcowy wynik będzie jedynie w stanie utrudnić wypuszczenie łagodnego komunikatu po środowej decyzji Rady. Jednak w miarę wzrostu tejże miary rosnąć będzie prawdopodobieństwo, że stopa NBP zostanie podniesiona do 6,25%.

Reklama

Inflacja netto wzrosła do 3,5%r/r z 3,4% w czerwcu. Stabilizacja inflacji bazowej oznacza, że presja popytowa nie nasiliła się w lipcu a ruch inflacji w górę oparty był o zachowanie cen żywności, paliw i cen quasi-regulowanych (a więc czynników poza zasięgiem oddziaływania RPP).

O czym dyskutowano w lipcu?

Opis dyskusji na lipcowym posiedzeniu RPP pokazał, że posiedzenie zdominował temat zachowania kursu walutowego, które zostało użyte jako ważny argument przeciwko podwyżce stóp, jako że wyższe stopy mogłyby przyciągać kapitał krótkoterminowy nasilając nadmierną aprecjację złotego i w powodując szkody w realnej gospodarce (czyli doprowadzić do znaczniejszego spowolnienia). Decyzję o utrzymaniu stóp bez zmian wsparły także obawy o wzrost gospodarczy ? spowolnienie miałoby pociągnąć za sobą redukcję napięć na rynku pracy i umożliwić gładki ruch CPI w stronę celu ? oraz odwołanie się do skali podwyżek już dokonanych. Przeważyły one w ocenie Rady nad czynnikami takimi jak ryzyko efektów drugiej rundy i ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na nieakceptowalnie wysokim poziomie przedłużając okres powrotu do 2,5%.

Przy EUR/PLN w okolicach 3,30 (w porównaniu z 3,20 w drugiej połowie lipca) wątek nadmiernej aprecjacji zapewne zniknie z dyskusji (potwierdził to Andrzej Wojtyna w wywiadzie kilka dni temu). Ostatni niski odczyt stopy wzrostu produkcji oraz słaby indeks PMI sprawią, że na posiedzeniu w przyszłym tygodniu RPP skupi się na perspektywach wzrostu gospodarczego i przełożeniu tego na presję inflacyjną, jednak naszym zdaniem negatywne zaskoczenie przez produkcję nie wystarczy Radzie , aby pozwolić sobie na łagodniejszy komunikat z uwagi na spodziewane dalsze dwucyfrowe wzrosty wynagrodzeń (wyraźnie powyżej dynamiki produktywności) i wciąż rosnącą inflację.

Według nas tempo wzrostu PKB spadnie do 4,7-4,8%r/r w 2poł08 (?miękkie lądowanie?) i ratowanie wzrostu przy takich wynikach może być wątpliwie uzasadnionym zabiegiem zważywszy na wciąż obecne ryzyko, że CPI nie wróci szybko do celu, wzrosty inflacji bazowej i przewyższającą tempo wzrostu wydajności dynamikę płac.

Co to znaczy: Lipcowa wartość inflacji bazowej pasuje do scenariusza dalszego czekania na dane przez RPP, jednak może wystarczyć, aby powstrzymać łagodny komunikat po decyzji.

Złoty odrobił w ciągu dnia dwugroszową stratę względem euro z otwarcia. Przy EUR/USD na drodze do 1,50 znaczenia nabiorą czynniki lokalne, co oznaczać może chwilowe pozostawanie złotego w trendzie bocznym w miarę jak rynki będą oswajać się z nie tak łagodnym nastawieniem RPP (według nas słabe dane o produkcji zwiększyły jedynie polaryzację w Radzie nie zmieniając ogólnego nastawienia) oraz powrót do spadkowego trendu na EUR/PLN.

Komunikat po decyzji w przyszłą środę może być dobrym momentem na korektę o co najmniej 20pb na rynku długu, jeśli do takiej korekty nie dojdzie już wcześniej ze względów technicznych.

Co to znaczy: EUR/USD zaczął umożliwiać złotemu powrót do trendu aprecjacyjnego. Uważamy, że obecne dochodowości nie pasują do nastawienia RPP i korekta jest blisko.

INGBank
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | Rada Polityki Pieniężnej (RPP) | lądowanie | lądował
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »