Reklama

Nadszedł długo wyczekiwany przez rynki dzień

Od kilku dni rynki finansowe czekają na środową decyzję Fed, które może mieć kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się poziomów głównych par walutowych i złotego oraz rentownościach obligacji. Publikacja danych GUS pozostanie w cieniu wydarzenia w Waszyngtonie.

"Dzisiaj Fed podejmie decyzję o wysokości stóp procentowych. Powszechnie oczekuje się, że Fed nie zmieni stóp procentowych. Uwaga rynku skupiona będzie na komunikacie, z którego prawdopodobnie zniknie sformułowanie o +cierpliwości+ amerykańskiego banku centralnego. Będzie to sygnałem zbliżających się podwyżek stóp procentowych" - napisano w porannym raporcie Banku Pekao.

Także Bank Pocztowy jest zdania, że pozostałe publikacje danych makroekonomicznych i raportów zaplanowane na środę oraz wystąpienia przedstawicieli EBC, znajdą się w cieniu Fedu.

"Najistotniejsze będzie to czy Rezerwa Federalna pozostawi w komunikacie zapis o «cierpliwości» w kwestii terminu podwyżek stóp procentowych w USA (co sugerowałby taki ruch później niż w czerwcu, a tego obecnie rynki finansowe oczekują), czy go usunie lub zmieni (co sugerowałaby że pierwsza podwyżka stóp może nastąpić w czerwcu)" - napisano w nocie Pocztowego.

Reklama

"Niepewność co do tego co zrobi dziś Fed powodowała w ostatnich dniach podwyższoną zmienność na rynkach finansowych, i dziś może się ona także utrzymywać. Na komunikat Fedu, który z całą pewnością nada kierunek wycenom wielu aktywów, będą mieli możliwość zareagować inwestorzy z USA i z Azji, natomiast Europa będzie mogła to zrobić dopiero jutro rano" - dodano.

Pocztowy ocenia, że kurs EUR-PLN może poruszać się w trakcie sesji w przedziale 4,13-4,15.

"W Polsce opublikowane zostaną dziś kolejne ważne dane z gospodarki, m.in. dynamika produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w lutym, ale nie będą ona miały większego wpływu na wartość złotego w związku z nakreślonym przez RPP na początku tego miesiąca scenariuszem długotrwałej stabilizacji stóp procentowych" - dodano.

FED OMRACZA TAKŻE RYNEK OBLIGACJI

Ekonomiści Pekao podtrzymują opinię, że środowa sesja na rynku krajowych obligacji będzie upływała w atmosferze oczekiwania na wieczorną decyzję Fed i konferencję prasową J. Yellen.

"W kraju poznamy dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz cenach producentów, jednak odczyty nie powinny mieć większego znaczenia dla rynku długu. Inwestorzy zakładają, że w najbliższych miesiącach RPP będzie utrzymywała stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie (referencyjna na poziomie 1,50 proc.)" - napisano w raporcie.

Na środę GUS planuje publikację serii danych o kondycji polskiej gospodarki w lutym. O 14.00 rynek pozna dane o produkcji przemysłowej, cenach producentów oraz sprzedaży detalicznej.

środa wtorek wtorek
8.55 16.10 08.50
EUR/PLN 4,1403 4,1467 4,1307
USD/PLN 3,9052 3,9103 3,8970
EUR/USD 1,0602 1,0604 1,0600
OK0717 1,69 1,68 1,69
PS0719 1,96 1,95 1,92
DS0725 2,42 2,42 2,44

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »