Reklama

Należy zająć długie pozycje na złotym!

Zdaniem ekonomistów z Barclays Capital, wzrost napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych będzie skutkował aprecjacją złotego w stosunku do euro i należy zająć długie pozycje na PLN.

Na rynku walutowym pozostajemy na krótkich pozycjach dla EUR i długich dla PLN, ponieważ spodziewamy się wzrostu napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych, ze względu na przyspieszenie programu prywatyzacji w II kwartale.

Spodziewana w czerwcu prywatyzacja JSW będzie warta ok. 4 mld zł, zaś sprzedaż Polkomtela, spodziewana w maju, będzie warta 15-20 mld zł. Jeżeli deficyt sektora finansów publicznych za 2010 r. okaże się niższy, to zwiększy się także napływ środków w obligacje rządowe i złoty będzie aprecjonował - napisano w prognozie.

Jednakże podtrzymujemy nasz pogląd, że trudno będzie utrzymać kurs EUR/PLN poniżej poziomu 3,90, ponieważ deficyt bilansu płatniczego (...) powoduje znaczny odpływ środków - dodano.

Reklama

_ _ _ _ _

Co ze złotym?

Zdaniem dilerów złoty będzie się powoli umacniał. Poziom oporu to 3,94/EUR.

- W Polsce Rada zrobiła ruch wyprzedzający. EBC przy neutralnym komunikacie głosi, że nie jest w cyklu podwyżek, a RPP mówi o sobie, że jest. Naszym zdaniem Rada podniesie stopy jeszcze raz lub dwa razy. Pierwsza podwyżka powinna nastąpić w czerwcu lub w lipcu, a potem zobaczymy, jak RPP będzie się zachowywała w warunkach zapewne opadającej inflacji. To może dać argumenty gołębiom przeciwko dalszym podwyżkom stóp - dodał.

Według Marka Rogalskiego, analityka BOŚ nie ma zagrożenia dla złotego ze strony dysparytetu stóp procentowych.

OPINIA - BPH

Niewykluczone jest, że do kolejnej podwyżki stóp proc. dojdzie jeszcze w drugim kwartale 2011 roku - uważają ekonomiści z banku BPH. Ich zdaniem w grudniu główna stopa procentowa NBP wyniesie 4,50 proc. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, RPP podniosła w kwietniu stopy procentowe o 25 pb (główna stopa do 4,00 proc.). Biorąc pod uwagę jastrzębi wydźwięk komunikatu po posiedzeniu oraz nasze oczekiwania na dalszy wzrost inflacji, spadek stopy bezrobocia i odbicie inwestycji w Q1'11, podtrzymujemy naszą opinię, że w kolejnych miesiącach Rada będzie kontynuowała cykl zacieśniania polityki pieniężnej - napisali w miesięcznym raporcie ekonomiści z banku BPH.

Niewykluczone, że zobaczymy kolejną podwyżkę stóp jeszcze w drugim kwartale 2011 r. Nadal uważamy, że do końca 2011 roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp i w grudniu główna stopa procentowa będzie na poziomie 4,50 proc. - dodali.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »