NBP opublikował dane o aktywach rezerwowych w listopadzie 2022 roku

Na koniec listopada 2022 roku oficjalne aktywa rezerwowe Polski zarządzane przez Narodowy Bank Polski (NBP) wynosiły 156,7 mld euro i były wyższe o 4,2 mld. W przeliczeniu na dolary amerykańskie to 162,3 mld (wzrost o 10,6 mld).

NBP opublikował 7 grudnia dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

Wynika z nich, że na koniec listopada 2022 roku ich stan wyrażony w euro wyniósł 156,7 mld i był wyższy o 4,2 mld niż na koniec października 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach USA zwiększył się o 10,6 mld i osiągnął poziom 162,3 mld.

W październiku br. oficjalne aktywa rezerwowe w NBP wyniosły 151 671,8 mln dol. - w tym złoto monetarne 12 048,6 mln dol., SDR 5 443,5 mln dol., transza rezerwowa w MFW 1 347 mln dol., pozostałe aktywa rezerwowe 132 832,7 mln dol.

Reklama

Aktywa rezerwowe Polski. Co wchodzi w ich skład?

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. 

NBP inwestuje także rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 72 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »